Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

OPEC je připraven v případě potřeby zvýšit těžbu ropy

19.9.2001 16:16
Autor: 

V minulém kalendářním týdnu došlo v USA podle pravidelné zprávy API k poklesu zásob surové ropy a benzínu a k navýšení zásob motorové nafty a lehkého topného oleje. Proti stejnému období loňského roku se opět snížily zásoby benzínu. V průběhu týdne také poklesl dovoz ropy do USA na 8,6 mil.b./den. Rafinérie pracovaly na 92,2% své kapacity, jejich vytížení se proti předcházejícímu týdnu o 2,7% snížilo. Těžbu a zpracování v oblasti Mexického zálivu negativně ovlivnil hurikán Gabrielle, který přinutil k evakuaci některé těžební plošiny.

V úterý klesaly futures na ropu, a to díky ujištění od OPEC, že nepřipustí růst ceny ropy na výši, která by mohla ohrozit celosvětovou ekonomiku. Kuvajt dokonce prohlásil, že i cena 20-22 USD/barel je přijatelná. Ministři OPEC se koncem měsíce mají opět sejít ve Vídni s tím, že zváží možnost opět zvýšit těžbu o 1 mil. barelů denně, tedy o množství, které od 1.9. snížili. Možnost zvýšit těžbu oznámila i Saudská Arábie. Obě země, tj. Saudská Arábie a Kuvajt, mohou bez problému nahradit případný další výpadek dodávek z Iráku, tedy 2,1-2,2mil.bd., pokud by ten byl zatažen do válečného konfliktu. Cena barelu ropného koše zemí OPEC byla 18.9. vypočtena na úrovni 25,82 USD.

Růst ceny ropy kulminoval koncem kalendářního týdne, když spotová cena Brent přesáhla v Londýně 30 USD.

Uzavírací cena v úterý pak po poklesu byla u měsíčního kontraktu 27,22 USD, tedy zhruba o 0,5 USD níže, než končila 10.9. Americká WTI byla tou dobou o 15 Usc výše, než před teroristickým útokem.

Další vývoj ceny ropy je nejistý. Situace se může uklidnit a snížený počet letů na transatlantických linkách spolu se snížením temp růstu ve světě povede ke snížení potřeby ropy a ropných produktů a dalšímu mírnému poklesu ceny. Válka by ale potřebu ropy a tedy i její cenu opět zvýšila. Bez ohledu na vážnou politickou situaci jsou však zásoby ropy a ropných produktů v zemích OECD nízké a případná krutá letošní zima může ceny ropy rovněž vyhnat směrem vzhůru.

Technická analýza
V průběhu uplynulého období cena ropy prudce stoupala ještě pod vlivem nečekaných světových událostí, ale v tomto týdnu se již pomalu vracela zpět, takže včera byla nakonec zavírací spotová cena ropy Brent na hodnotě 26,81 USD/barel. V současné chvíli se zdá, že v tomto období by se cena ropy mohla pohybovat v pásmu zdola omezeném supportem na hodnotě 26,44 USD/barel, případně by se mohl při pokračující větší korekci uplatnit i další support, který je na hladině 25,97 USD/barel. Následující support je potom na úrovni 25,13 USD/barel. Shora by pohyb ceny ropy měla omezovat rezistence na hladině 27,94 USD/barel, případně by se mohla uplatnit i další rezistence, která je na úrovni 28,74 USD/barel. Následující rezistence je pak na hladině 29,99 USD/barel, přičemž za normálních okolností by se cena ropy již neměla dostat nad psychologickou hranici 30,00 USD/barel.

(Zdeněk Šafka - ČSOB)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data