Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

OPEC od 1.9. snížil těžební kvóty pro ropu, cena ropy se však víceméně nezměnila

5.9.2001 16:16
Autor: 

Ropa jako komodita nebyla tentokrát příliš zajímavá. Trh již akceptoval oznámené snížení těžebních kvót zemí OPEC, které vstoupilo v platnost od 1.9. Další z indikátorů, stav zásob ropy a pohonných hmot v USA, není tentokrát dosud k dispozici. Jeho zveřejnění se o den opožďuje díky státnímu svátku, který Američané slavili v pondělí. Snad jen zpráva U.S. Department of Energy vykazuje vyšší zásobu surové ropy, než je ve statistice API. Protože se však údaj vztahuje k 24.8., mají tyto diference jen malou vypovídací schopnost. Cena ropného koše zemí OPEC byla v pondělí 3.9.2001 na úrovni 24,73 USD/barel. Od průměrné ceny 24,72 USD předchozího týdne se tak změnila pouze nepatrně. I to ukazuje, že trh se se snížením těžebních kvót v podstatě smířil. Mírný vzestup ceny ropy počátkem sledovaného období odrážel nejistotu z chování zemí OPEC. Vlastní snížení kvót pak začátkem kalendářního týdne způsobilo uklidnění. V porovnání s minulým úterým tak došlo dokonce k mírnému poklesu cen, který je největší u cen spotových. Pouze tříměsíční kontrakt na Brent byl včera o několik centů dražší. Pokud nebude dnešní zpráva API zvláště nepříznivá, lze očekávat stagnaci ceny. Při významném poklesu zásob je však růst ceny pravděpodobný. Odhady zásob minulého týdne zveřejňované před vyhlášením zprávy API předpokládají růst zásob u ropy a pokles u benzínu.

Technická analýza
V průběhu uplynulého období cena ropy podle očekávání dosáhla svého lokálního maxima, a potom se dostala do mírné sestupné korekční fáze, takže včera byla nakonec zavírací spotová cena ropy Brent na hodnotě 26,24 USD/barel. V současné chvíli se zdá, že v tomto období by se cena ropy mohla pohybovat v pásmu zdola omezeném supportem na hodnotě 26,13 USD/barel, případně by se mohl při větší korekci uplatnit i další support, který je na hladině 25,68 USD/barel. Dosažení následujícího supportu na úrovni 24,76 není v tomto období moc pravděpodobné. Shora by pohyb ceny ropy měla omezovat rezistence na hladině 26,65 USD/barel, případně by se mohla uplatnit i další rezistence na úrovni 27,08 USD/barel. Následující rezistence je potom na hladině 27,48, ale pravděpodobnost jejího dosažení v tomto období je velice malá.

(ČSOB - Trhy a komodity)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů