Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Trh netrpělivě očekává inflační čísla. Jaká budou?

6.8.2001 10:57
Autor: 

Ve středu zveřejní Český statistický úřad údaje o vývoji spotřebitelských cen v červenci. Jako obvykle přinášíme náš odhad včetně komentáře.

Červencová hodnota inflace by měla být příznivější než červnová hodnota i přes zvýšení regulovaných cen. Očekáváme, že se index spotřebitelských cen meziměsíčně zvýší o 0,4%, což by mělo vést k poklesu meziroční hodnoty inflace na 5,3% z předchozích 5,5%. Čistá inflace by se měla meziměsíčně snížit o 0,1% a přivést tak meziroční hodnotu čisté inflace zpět do pásma cílovaného Českou národní bankou (2% - 4%).

Jednu z hlavních rolí by měly sehrát opět potraviny. Tentokrát by jejich působení však mělo být opačné. Po červnovém silném zvýšení cen brambor souvisejícím s přechodem na ranné brambory došlo v červenci k jejich opětovnému poklesu. Ten sice nedosahuje intenzity červnového skoku směrem vzhůru přesto výrazně tlumí růst cenové hladiny generovaný v jiných složkách spotřebního koše. V červenci dále pokračoval pokles cen hovězího, jež byl však opět doprovázen vzestupem cen ostatních druhů masa. Zdražila také mouka. Jako celek by však skupina potravin měla vykázat pokles cenové hladiny.

K příznivé hodnotě inflace přispělo také zlevnění pohonných hmot umožněné poklesem dovozních cen nerostných paliv. Zápornou hodnotu cenové změny by mělo díky sezónním výprodejům vykázat také odívání.

Na druhé straně spektra cenových změn se pohybuje bydlení a rekreace. Do vývoje cen ve skupině bydlení se promítají především červencové změny regulovaných a věcně usměrňovaných cen, tj. nájemné, plyn a teplo. Celkový maximální dopad těchto administrativních změn do indexu spotřebitelských cen by měl činit 0,5%.

Do cen rekreace by se měl promítnout tradiční sezónní efekt, jež v letních měsících ceny rekreačních pobytů zvyšuje, naopak na podzim tyto ceny opět klesají.

Hodnota výrazněji převyšující očekávání by zvýšila pravděpodobnost dalšího brzkého zpřísnění měnových podmínek Českou národní bankou. Pokud bude výsledek odpovídat očekáváním, bude nutné soustředit pozornost na údaje o HDP a mzdách, jež budou zveřejněny v září respektive na konci srpna.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data