Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Za lednovou inflací stály deregulace, přeceňování a pokles cen pohonných hmot

8.2.2001 9:42
Autor: 

Index spotřebitelských cen se v lednu meziměsíčně zvýšil o 1,9%, meziroční míra inflace tak činí 4,2%. Meziměsíční čistá inflace dosáhla 0,6%, meziročně činí 3,0%.

Přes zvýšenou nejistotu způsobenou přechodem na nový spotřební koš se inflační čísla příliš neodchýlila od očekávaných hodnot. Patria očekávala meziměsíční změnu CPI 1,8%, meziroční 4,1%.

Lednová inflace odráží očekávané vlivy: zvýšení regulovaných a věcně usměrňovaných cen, pravidelný lednový přeceňovací efekt, pokles cen pohonných hmot a mírné zvýšení cen potravin. Hlavní podíl na lednové inflaci má zvýšení regulovaných a věcně usměrňovaných cen. Elektřina podražila o 14%, plyn o 24,1%, telekomunikační služby o 5%, jízdné v MHD o 7%, osobní autobusová doprava o 8%, teplo o 7%, vodné a stočné o 7%, komunální služby o 5% a poštovní služby o 1,5%. Zapomínat by se nemělo ani na zvýšení ceny pojištění motorových vozidel o 15,5%. Příspěvek deregulací k růstu spotřebitelských cen činí 1,4%.

Důležitým faktorem lednové inflace byl jako již tradičně přeceňovací efekt spojený se začátkem roku. Tento efekt se projevil v řadě cen potravinářského zboží, u alkoholu, tabáku, novin, časopisů.

Ceny potravin, jež se zvýšily o 1,3%, ovlivnilo především zvýšení cen ovoce až o 26%. Zvýšily se také ceny mléka a mléčných výrobků, naopak pokles cen masa spojený s výrazným poklesem poptávky tlumil inflaci ve skupině potravin.

Příznivý vývoj cen ropy na světových trzích v závěru loňského roku a posílení koruny vůči americkému dolaru umožnilo snížení dovozních cen ropy, což se pozitivně promítlo do velkoobchodních i maloobchodních cen pohonných hmot a jiných rafinérských produktů. V lednu se ceny pohonných hmot snížily o 7,3%.

Do hry vstupují také pravidelné sezónní efekty jako například zvýšení cen zimní rekreace. K růstu cen ve skupině kultura a rekreace však přispělo také zvýšení cen novin a časopisů o 4,1%. Čistá inflace se zvýšila o 0,6%, což je o něco více, než se očekávalo. Očekávání vývoje úrokových sazeb by se měla zklidnit. V současné době si nemyslíme, že by bylo nutné upravovat výši úrokových sazeb. Očekáváme, že centrální banka ponechá po celý rok úrokové sazby nezměněny.

V průběhu letošního roku očekáváme stabilizaci inflace kolem čtyřprocentní hranice. Na obzoru nejsou žádné poptávkové inflační tlaky. Rizikem zůstává vývoj cen ropy, jež se v posledních dnech opět začaly zvyšovat až k hranici 30 dolarů za barel. Na konci letošního roku očekáváme čistou inflaci v intervalu 2,8% až 3,2%, index spotřebitelských cen by se měl pohybovat na úrovni 4,0%.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y