Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Rekordní schodek zahraničního obchodu v prosinci

22.1.2001 9:28
Autor: 

Obchodní bilance skončila v prosinci se záporným saldem ve výši 24 mld. Kč. Tento výsledek představuje vůbec nejvyšší zápornou hodnotu v historii České republiky. Vývoz se v prosinci meziročně zvýšil o 14,1%, dovoz o 18,9%. Celoroční schodek zahraničního obchodu dosáhl 126,8 mld. Kč, což je téměř dvojnásobek předloňského schodku.

Prosincová hodnota schodku je vyšší než činil průměrný odhad. Vzhledem k naší prognóze (22 mld. Kč) se však o výrazném překvapení mluvit nedá.

V prosinci působilo na výši schodku zahraničního faktoru několik faktorů. Mezi nejdůležitější patří tradiční pokles exportní aktivity v závěru roku, rostoucí investiční poptávka v ČR a pro loňský rok tradiční vysoké dovozní ceny nerostných paliv.

Prosinec je měsícem, jež ve srovnání se zářím, říjnem či listopadem vykazuje pokles objemu exportu. To bývá hlavní příčinou vyšších schodků. Tento již tradiční vývoj je dán nižší ekonomickou aktivitou, což je důsledek vánočních svátků a častého čerpání dovolené mezi Vánocemi a Silvestrem. V loňském roce byl tento vliv posílen nízkým počtem pracovních dní (o tři méně ve srovnání s prosincem 1999), na němž závisí objem průmyslové produkce a s tím i objem exportu. Tento faktor vedl k tomu, že tempo růstu vývozu kleslo na 14,1%, když v říjnu a listopadu se pohybovalo kolem 30%. Nejvíce se tento faktor promítá do obchodu se stroji a dopravními prostředky. Zatímco objem dovozu se příliš nemění, ve srovnání s předchozími měsíci, prosincový vývoz bývá tradičně slabší. Ani loňský rok nebyl výjimkou. Schodek ve skupině strojů a dopravních prostředků dosáhl 6,4 mld. Kč.

K poklesu, ve srovnání s předchozími měsíci, dochází obvykle také u dovozu, ten je však poměrně malý oproti poklesu exportu. Tradičně vyšší listopadový schodek tak nelze vysvětlovat pouze zvýšenou spotřebitelskou poptávkou, ale především výpadkem exportu v prosinci. V neposlední řadě se na schodku obchodní bilance podepsal vývoj dovozních cen nerostných paliv a reálného objemu dovozu nerostných paliv. V prosinci došlo k obratu obou klíčových parametrů určujících dovozní ceny nerostných paliv. Cena ropy poklesla o více než 20% a koruna posílila k dolaru o téměř 6%. Je však nutno vzít do úvahy, že s oživením domácí ekonomiky přichází zvýšená poptávka po pohonných hmotách a dalších ropných produktech. Kombinace obou efektů, cenového vlivu a dopadu rostoucí poptávky, vyústila ve schodek 9,1 mld. Kč, po listopadových 8,8 mld. Kč. V meziročním srovnání to však představuje zhoršení o 4 mld. Kč.

Zástupci ČNB již několikrát zmínili nebezpečí prohlubování vnější nerovnováhy. Po prosincovém výsledku můžeme očekávat, že se vývoj zahraničního obchodu opět stane jedním z témat diskutovaných na zasedání Bankovní rady. Nicméně, neočekávám, že by na prosincový údaj reagovala centrální banka změnou úrokových sazeb. Důležitější bude to, jak se bude vyvíjet obchodní bilance v letošním roce. Obchodní bilance zůstává v našich prognózách jedním z rizikových faktorů, jež by mohl přispět ke změně postoje centrální banky.

V loňském roce došlo k výraznému prohloubení schodku obchodní bilance. Po většinu roku se do vývoje zahraničního obchodu negativně promítal růst cen ropy a zemního plynu na světových trzích a oslabování koruny vůči dolaru, což se promítlo do výrazného nárůstu dovozních cen nerostných surovin. Nicméně na tento faktor nelze svádět vše. S postupnou akcelerací domácí poptávky, především investiční poptávky se začalo dovážet podstatně více strojů a jiného zboží investičního charakteru, což přineslo další tlak na prohlubování deficitu zahraničního obchodu. Vzhledem k očekávanému zrychlení hospodářského růstu v letošním roce by letošní rok neměl přinést obrat k nižším hodnotám schodku obchodní bilance. Nicméně s ohledem na charakter současného dovozního boomu můžeme očekávat, že v budoucnosti by měl být posílen exportní potenciál českého průmyslu, jež by měl přispět k potlačení tendence narůstání deficitů ve střednědobém horizontu. Negativní vliv rostoucí domácí poptávky na zahraniční obchod by však měl být tlumen očekávaným posilováním koruny vůči dolaru a stabilizací cen ropy na světových trzích.

Pro letošní rok očekáváme, že schodek obchodní bilance dosáhne 140 mld. Kč (t.j. asi 6,8% HDP).

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data