Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropa za 75 dolarů. Rekord? Ale kdeže!

Ropa za 75 dolarů. Rekord? Ale kdeže!

05.05.2006 12:40
Autor: David Marek

Cena ropy ve středu zdolala další dosud nepokořenou laťku. Severomořský Brent vystoupal na 75,67 dolaru za barel. Jednou z prvních otázek, kterou si lidé kladou, jsou příčiny. Vzlínají ceny ropy a řady dalších komodit kvůli fundamentálním faktorům nebo hrají svou roli spekulace? Jistě obojí. Hospodářství eurozóny se mírně vzpamatovalo, americká ekonomika v úvodu letošního roku přidala do kroku a Čína i nadále překvapuje trvalostí desetiprocentního růstu svého hospodářství. Zároveň se mluví o nemalých investicích hedge fondů na komoditních trzích. Zde by ale stálo za diskuzi, zda lze tyto investice označit za spekulace či nikoli s odkazem na oblíbenou teorii globálního převisu likvidity vedoucí k „inflaci všeho“, jak trefně poznamenal jeden můj kolega. Indiciemi budiž ceny akcií stoupající několikanásobně rychleji než hospodářský růst, záhada dolarové výnosové křivky nebo rekordy na jiných trzích komodit.

Nabízí se ještě jedno zastavení nad vysokými cenami ropy. Pohled na historické ceny ropy ukazuje, že dnes jsme skutečně dosáhli globálního maxima. Jenže srovnávat dnešní ceny ropy s cenami před několika desítkami let, kdy úplně jiný peníz stály práce, veškeré zboží a služby, může být trochu zavádějící. Před dvaceti lety stál bochník chleba 2,60 Kč a nad tím, že dnes se prodává za necelý šestinásobek, se příliš často nepozastavujeme. Proto někdy bývají propočítávány „reálné“ ceny ropy. K přepočtu se obvykle používá index spotřebitelských cen v USA (inu, na poli ekonomiky žijeme v USA-centrickém světě). Aby srovnání byla srozumitelnější, převedou se historické ceny ropy pomocí relace současného indexu spotřebitelských cen a téhož v daném historickém okamžiku. Po zohlednění inflace je obrázek zřetelně odlišný. Většina analýz se spokojila s nalezením vyšších reálných cen ropy v 70. a 80. letech minulého století. Na vrcholu tehdejší ropné krize v roce 1980 se pohybovaly reálné ceny ropy těsně pod 90 dolary za barel. První důkaz o tom, že současné ceny ropy nejsou rekordem, je na světě.

Obr.: Cena ropy (USD/barel v dnešních cenách)
Zdroj: Energy Information Administration; 1861-1944 US Average, 1945-1985 Arabian Light, 1986-2006 Brent

Za skutečně rekordními cenami ropy se ale musíme vypravit podstatně dále do historie. Konkrétně do roku 1865. Průmyslová revoluce s sebou přinesla výrazné zvýšení poptávky po energetických zdrojích. Tehdy se jednalo především o dřevo, uhlí, případně velrybí tuk. Historie se částečně opakuje. I tehdy začaly ceny těchto energetických zdrojů stoupat s růstem jejich vzácnosti. Lesy v některých zemích prakticky zmizely (v Irsku je dodnes problém nalézt skupinu stromů, které by se dalo říkat les). Počty velryb se také ztenčily. Začalo hledání nových energetických zdrojů. Řešením se stala ropa. V roce 1848 otevírá ruský inženýr F. N. Semjonov u Kaspického moře první ropný vrt na světě. O šest později se začíná s těžbou ropy v Evropě. První evropský vrt v polské obci Bobróvka má na svědomí lékárník Ignacy Lukasiewicz. V roce 1858 se začíná s dobýváním ropy také v kanadském Ontariu a o rok později je otevřen první vrt v USA v Pensylvánii.

V roce 1860 dosahuje celková denní těžba ropy v USA 700 barelů denně. Pro srovnání současná produkce v USA se pohybuje kolem 5 000 000 barelů denně. Poptávka po ropě ovšem začala stoupat mnohem rychleji, než těžba ropy a cena se zvýšila z 50 centů v roce 1860 až na 11 dolarů v roce 1865. Pokud vezmeme do úvahy, že cenová hladina byla tehdy v USA zhruba třináctkrát nižší než dnes, dosahovala cena jednoho barelu ropy v dnešních cenách 140 dolarů! V grafu jsou znázorněny roční průměry, proto zmíněný rekord není patrný. Krátce nato ovšem byla objevena další ložiska ropy v Pensylvánii a s těžbou se začalo také v Texasu. Ceny začaly klesat a posledních dvacet let 19. století se pohybovaly stabilně pod jedním dolarem za barel. Vousatý ropný rekord zřejmě hned tak překonán nebude. K tomu chybí ještě mnoho desítek dolarů.


Váš názor
 • Ropa není drahá
  05.05.2006 18:44

  to jen zdanění je nevkusné. Barel ropy je 159 l. I kdyby stála ropa 80 dolarů za barel, vychází to půl dolaru na jeden litr. to máme nějakých 12 kč. A kolik stojí litr benzinu??? 30 kč.
  Franco Nero
  • 11.05.2006 11:51

   Franko, a co zpracování? Co následky z využití, které se musí platit? Uvažuj trochu. Kolik stojí limonáda, která se vyrábí z vody, která téměř nic nestojí? T není nevkusné?
   rejp
 • Moped a Honda Varadero
  05.05.2006 13:14

  700 barelů denně při ceně 140 USD a 5 000 000 barelů při ceně 75 USD je jako obchodovat něco na OTC.PK a nebo MSFT na NASDAQ. Chování těchto dvou soustav nemusí být podobné a může odvést naši pozornost od reality, která je ... horší ?, lepší ...?
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data