Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trh práce znovu, ale trochu jinak: není všechno zlato …

Trh práce znovu, ale trochu jinak: není všechno zlato …

11.5.2006 11:16
Autor: David Marek

Včera ministerstvo práce a sociálních věcí oznámilo pokles míry nezaměstnanosti v dubnu na 8,3 procenta. Dnes byla zveřejněna jiná míra nezaměstnanosti. Autorem je Český statistický úřad a podkladem je výběrové šetření pracovních sil. Podle tohoto zdroje se míra nezaměstnanosti v 1. čtvrtletí zvýšila na 8,0 procent ze 7,8 procenta v posledním čtvrtletí loňského roku.

Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti klesla o desetinu procentního bodu na 7,7 procenta. Data z výběrového šetření pracovních sil používáme na rozklad cyklické a strukturální složky míry nezaměstnanosti. Smysl je zřejmý: odlišit výkyvy na trhu práce spojené s kolísáním ekonomiky kolem potenciálního produktu a stav trhu práce po odfiltrování těchto cyklických výkyvů. Loni v 1. čtvrtletí ekonomika rostla meziročním tempem 5,3 procenta, pro první tři měsíce letošního roku naše prognóza směřuje mezi 8,5-9,0 procent (k posunu vzhůru přispěla včerejší příznivá data o zahraničním obchodu). Míra nezaměstnanosti (po sezónním očištění) za stejné období klesla z 8,1 procenta na 7,7 procenta. Cyklická složka přitom klesla o 1,3 procentního bodu. Výsledek je nasnadě: strukturální složka míry nezaměstnanosti stoupla o 0,9 procentního bodu. Na cyklický charakter současného poklesu nezaměstnanosti poukazuje také fakt, že snižuje především krátkodobá nezaměstnanost. Průměrná délka nezaměstnanosti se naopak prodloužila na 611 dní z 581 dní v 1. čtvrtletí loňského roku, jak ukazují detailní data z ministerstva práce a sociálních věcí.

Dalším zajímavým momentem je skutečnost, že počet potenciálních pracovních sil v české ekonomice nyní dosahuje historicky nejvyšší hodnoty. Populace ve věku 15 a více let nyní čítá 8,754 mil. osob. První poválečná populační vlna z 50. let minulého století má do penze ještě několik let a jejich ratolesti, druhá populační vlna, již zpravidla pracuje. Tento stav vydrží ještě několik let. Po roce 2012 či 2013 ovšem dojde k obratu a práceschopné populace začne ubývat.

Dáme-li dohromady zvýšení populace starší patnácti let, zvýšení míry ekonomické aktivity na 59,4 procenta a pokles nezaměstnanosti, je výsledkem zvýšení zaměstnanosti o 1,7 procenta (80,7 tis.) na 4,785 mil. osob. Počet zaměstnanců přitom stoupl o 93,4 tis. osob, zatímco počet podnikatelů bez zaměstnanců klesl o 8,3 tis. osob. Zde je nasnadě asociace s hypotézou o rostoucí koncentrací českého hospodářství.

Míra nezaměstnanosti nyní zvolna klesá, ale neduhy trhu práce přetrvávají. Je asi jako kdybychom starý dřevěný plot jenom nově natřeli, místo abychom postupně začali vyměňovat plaňky. Dosud užívané recepty na snížení strukturální nezaměstnanosti nebyly příliš úspěšné.


Váš názor
 • 26.5.2006 10:13

  Když asocijujete s plotem, máte nějaký jiný recept? Ale prosím neopakujte recept pí. Němcové, že každý živnostník může přibrat půl nezaměstnanéhopo snížení daní. Chce to něco originálnějšího.
  rep
  • nazor
   31.5.2006 13:37

   snizit socialni davky a jejich vymer dle odpracovanych let. Jses mladej, nechces makat, brec... Delal jsi 30 let a ted jsi na dlazbe? dame ti socialku... To byste videli, jak by lidi makali a kopali jako ja v 17-ti letech vykopy (je mi 30)... Ale ja byl veden k tomu ze slusnost je pracovat a bez prace nejsou kolace...
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data