Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Majetek ve správě obchodníků s cennými papíry vzrostl na 347 miliard

12.5.2006 11:47
Autor: 

Následuje tisková zpráva AKAT
Objem majetku, individuálně obhospodařovaného obchodníky s cennými papíry, členy Asociace pro kapitálový trh, dosáhl na konci prvního čtvrtletí letošního roku 346,68 miliard korun. Oproti předchozímu čtvrtletí se jedná o navýšení o více jak 16 miliard korun, což představuje růst o 5 %.

Jak plyne z následujícího přehledu, správa aktiv neboli asset management je v České republice relativně koncentrovaným odvětvím, pět největších společností spravuje podle statistik AKAT 88 % trhu:

1

ČSOB Asset Management, a.s

94 340,45 mil. Kč

2

ING Investment Management (C.R.), a.s.

71 996,30 mil. Kč

3

Komerční banka, a.s.

60 203,46 mil. Kč

4

Česká spořitelna, a.s.

46 807,74 mil. Kč

5

Winterthur Asset Management (Praha) a.s.

32 372,52 mil. Kč

 

Ostatní členové AKAT

40 964,05 mil. Kč

 

Celkem                                                                  

346 684,54 mil. Kč

„Nárůst objemu aktiv svěřených profesionálním správcům dokumentuje nejen bohatnutí české společnosti, ale i prohlubování důvěry mezi investory a poskytovateli investičních služeb,“ říká Daniel Drahotský, vedoucí sekce asset managementu AKAT. „Očekávám, že si ČR relativně vysoké tempo růstu udrží ještě několik let,“ dodává a poukazuje na předpokládané rozšíření tradičního okruhu klientů asset managementu o nové realitní fondy a speciální fondy kvalifikovaných investorů.

Individuální obhospodařování klientského majetku je využíváno především ze strany institucionálních investorů (více než 209 miliard korun), mezi které patří zejména penzijní fondy, pojišťovny, výrobní podniky, municipality a neziskové organizace. Soukromí investoři (fyzické osoby) svěřili obchodníkům s cennými papíry více než 21 miliard korun. Nejrychleji rostoucí složkou je majetek investovaný do fondů kolektivního investování, které spravují obchodníci s cennými papíry – členové AKAT. Na konci 1. čtvrtletí přesáhl majetek fondů 115 miliard korun.

Struktura majetku podle typu klientů potvrzuje výše uvedené informace:

Struktura klientských aktiv podle typu obhospodařovatelského manadátu odlišuje aktivní správu (spočívá v obhospodařování finančních prostředků na základě volné úvahy obchodníka), kterou využívají hlavně fyzické a právnické osoby a správu pasivní, které naopak dávají přednost fondy kolektivního investování (vyžaduje souhlas klienta s jednotlivými transakcemi).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data