Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová výroba v březnu: pětiletý rychlostní rekord

Průmyslová výroba v březnu: pětiletý rychlostní rekord

16.5.2006 9:29
Autor: David Marek

Komentář doplněn
První tři měsíce letošního roku přinesly impozantní výsledky průmyslových firem. Vrcholem se stal březen, kdy se objem průmyslové výroby meziročně zvýšil o 17,9 procenta. Rychleji rostla produkce naposledy v lednu 2001.

Pro pravidelné čtenáře průmyslových statistik jistě nebude překvapením zjištění, že otěže nyní drží v rukou především výroba automobilů a navazující obory. Výroba dopravních prostředků meziročně stoupla o 38,4 procenta. Subdodávky plastových a pryžových dílů do automobilů pomohly zvýšení produkce v gumárenství a plastikářství o 24,5 procenta. Téměř o třetinu stoupla výroba elektrických a optických přístrojů.

Rychlý růst produkce a tržeb umožňuje svižný růst mezd, zvyšování zaměstnanosti při pokračujícím trendu klesajících jednotkových mzdových nákladů. Téměř idyla. Průměrná hrubá měsíční mzda meziročně stoupla o 6,2 procenta na 18.766 Kč. Zaměstnanost se zvýšila o 27,3 tis. osob (2,4 procenta). Pro srovnání celková nezaměstnanost v české ekonomice byla letos v březnu o 25,7 tis. osob nižší než ve stejném měsíci loňského roku. Produktivita práce meziročně vzrostla o 16,0 procent a jednotkové mzdové náklady klesly 8,4 procenta.

Dosazením průmyslových statistik do krátkodobého prognostického modelu HDP z pohledu zdrojů tvorby HDP, se dostáváme k podobně vysokému odhadu jako při pohledu na stranu užití HDP. Více než osmiprocentní meziroční zvýšení by nemělo být překvapením.

V letošním roce počítáme se zvýšením průmyslové výroby o 9,4 procenta. Na výrazně nižší údaje, ve srovnání s lednem, únorem a březnem, se musíme připravit v případě dubnových statistik, neboť tento měsíc měl o dva pracovní dny méně než loňský duben.


Váš názor
  • Průmyslová výroba v březnu
    16.5.2006 11:25

    hm,hm,hm.......... průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla meziročně o 96.2% hm,hm,hm ..."opravdu slušná analýza" ......
    Miroslav Vancl
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university