Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Střední Evropa: Přehled důležitých akciových zpráv - průběžně doplňováno

17.05.2006 10:47
Autor: 

MTEL: Makedonská vláda možná prodá zbývající 45% podíl v MakTel
Makedonská vláda připravuje prodej 45,1% podílu v Makedonski Telekommunikacii AD (MakTel) za zhruba 275 mil. EUR, což by státu ponechalo pouze 2% podíl a zlatou akcii. Podíl státu se rovná zhruba 43 mil. akcií a MakTel by měl být kotován na burze mezi 5. a 9. červnem.

Zprávu vnímáme pro MTEL, který vlastní majoritní podíl v MakTelu, jako neutrální. Původní podmínky prodeje vylučovaly soukromé společnosti a možné konkurenty MakTelu na získání 10% nebo většího podílu, a tak byla chráněna pozice MTELu ve společnosti a makedonského telekomunikačního trhu vůbec. Uvedení MakTelu na burzu umožní MTELu navýšit svůj podíl kdykoliv to bude ekonomicky rozumné. I nadále doporučujeme Koupit MTEL na základě solidních fundamentů a atraktivního ocenění.

Maďarsko: HDP za 1Q06 je ve shodě s očekáváním
HDP v Maďarsku za 1Q06 meziročně vzrostl o 4,5 %, což je v souladu s konsensuálním odhadem a o 1 % překonal 4Q05, jak vyplývá z předběžných čísel včera zveřejněných Centrálním statistickým úřadem. Růst byl způsoben zejména finančním a zpracovatelským sektorem, zatímco turistický sektor a zemědělská produkce se zpomalili, jak se vyjádřil ředitel Ecostatu Pál Belyó.

Ministerský předseda Ferenc Gyurcsány včera na prvním zasedání parlamentu slíbil, že zveřejní podrobné reformní plány nové vlády během dvou týdnů. Obě zprávy vnímáme jako neutrální.

KGHM: Odbory se chtějí zbavit nového generálního ředitele

Jak uvádí dnešní Puls Biznesu, využívají představitele odborů své politické kontakty, aby si vynutili rezignaci pana Skory, nového generálního ředitele, který ukončil období srdečných vztahů mezi bývalým představenstvem a odbory. Zprávu vnímáme jako potvrzení návratu vnitřních vztahů k normálu spíše než jako opravdovou hrozbu, vzhledem k tomu, že se neobjevil žádný náznak kritiky od ministerstva státní pokladny. Opakujeme naše doporučení Koupit a fundamentální cenu 146,9 PLN.

PGNiG: Shrnutí konferenčního hovoru
Společnost PGNiG včera pořádala konferenční hovor ohledně výsledků za 1Q06. Hlavními diskutovanými tématy bylo:
Podobně jako v předchozím čtvrtletí byl i v tomto zaznamenán rostoucí příspěvek upstream k celkovému EBIT. V 1Q06 se provozní zisk segmentu zvýšil na 242 mil. PLN a všeobecně tak odrážel rostoucí ceny surové ropy. Výrobní objemy zemního plynu zůstaly víceméně nezměněny, ale výroba surové ropy meziročně vzrostla o 5 %.

Neobvykle dlouhá a studená zima, která zvýšila množství prodaných objemů zemního plynu stejně jako 12% navýšení maloobchodní ceny zemního plynu, tyto faktory napomohly utilitnímu segmentu zůstat v plusu. Provozní výsledek segmentu dosáhl 333 mil. PLN, což představuje 86% růst a přináší tak o něco lepší obrázek než negativní výsledek minulého čtvrtletí. Výsledky také ukázaly, že rozdíl mezi maloobchodní a dovozní cenou zemního plynu se začíná vyrovnávat (dovozní ceny jsou stále vyšší než maloobchodní tarify), což je rozhodně pro trh pozitivním znamením.

Prostředí vysokých cen surové ropy v dubnu a květnu tohoto roku, 8% zvýšení tarifu a stabilní výrobní objemy, to všechno by mělo kompenzovat nižší objemy prodaného zemního plynu ve 2Q06 a naznačuje pozitivní krátkodobý výhled na zisk.

Na základě prohlášení managementu společnosti budeme zkoumat možnost revize našich předpovědí směrem nahoru. V současnosti doporučujeme Držet akcie a cílovou cenu 3,61 PLN na akcii.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.01.2021
15:02Project Syndicate: Nevyhnutelnost německých stimulů
9:26Víkendář: ESG vynáší, pozor na greenwashing
23.01.2021
15:12Čínský dluhový stisk Afriky
9:11Víkendář: Přichází korporátní digitální transformace
22.01.2021
22:03Zavěr týdne v USA ve znamení mírného poklesu  
18:56Moneta oznamuje ochotu jednat o převzetí Air Bank a transakci, která může vést k zásadnímu podílu PPF
18:35MONETA Money Bank, a.s: Uveřejnění vnitřní informace
17:59Tomáš Vlk: Hodnotové a cyklické akcie by letos měly mít v portfoliu větší prostor
17:15Akcie v minusu, euro odolává, dluhopisy na závěr týdne se ziskem  
17:00Mora z ČNB: Příští pohyb sazeb vidím spíše vzhůru
16:26Rozdíl mezi americkými a evropskými akciemi
16:09Intel zatím neplánuje outsourcing výroby čipů (komentář analytika)  
14:42VW za loňský rok čeká provozní zisk kolem deseti miliard eur
14:42Perly týdne: Akcie nastaveny na dokonalost, dolar na pokles a u nás nezájem o paušální daň
14:19FAZ: Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš
13:14Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom
13:12Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta
12:32Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu dále klesla
11:29NET4GAS uskutečnila úpis dvou tranší korunových dluhopisů včetně výjimečné na korunovém trhu za posledních 10 let
11:12Negativní dopoledne. Investoři si všimli, že koronavirus zůstává problémem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data