Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vyšší mateřská – více dětí?

Vyšší mateřská – více dětí?

22.5.2006 14:41

Česká politická reprezentace se v posledním roce před volbami spojila v téměř dojemném boji za zájmy „mladých rodin“. Nejen vládní, ale i opoziční strany navrhují vyšší mateřskou, vyšší porodné a další vymoženosti. Kromě čirého populismu je za těmito návrhy i implicitní (či v případě českého premiéra i explicitní) představa, že více peněz „rodinám“ přinese zvýšení porodnosti.

Tento názor je pochybný hned ze dvou hledisek. Za prvé, mnohým rodinám se nepochybně nelíbí představa, že by děti „dodávaly“ státu, jakoby to byl nějaký státní majetek. Co je mladým lidem do toho, že státní důchodový systém se rozpadá a že by politici potřebovali, aby bylo více dětí, protože by je to zbavilo povinnosti něco s důchodovým systémem udělat? Děti patří jejich rodičům a ne vládě.

Za druhé, pochybná je i úvaha, že čím „komfortnější“ prostředí ženám vytvoříme, tím více dětí se bude rodit. Platí-li vůbec nějaká závislost, pak přesně opačná: čím více ženy pracují, tím více mají dětí. Nejvíc žen pracuje ve Švédsku – 75% a ve Spojených státech - 72%. Míra porodnosti je ve Spojených státech prakticky nejvyšší ze všech zemí OECD: 2,15 dítěte na ženu v „produktivním“ věku. Ve Švédsku je míra porodnosti nižší – 1,62 - ale stále je to více než v řadě zemí, kde ženy pracují méně. Například v Itálii a Španělsku pracuje jen polovina žen a míra porodnosti v těchto dvou zemích je 1,20. Obě jihoevropské země jsou silně katolické, ale podobně nízká je míra porodnosti v Německu, kde pracuje 65 % žen.

Je to zvláštní jen na první pohled. Švédská či americká žena neztratí svým mateřstvím kontakt s prací a s kariérou tak fatálním způsobem, jako průměrná žena v Čechách či v Itálii. Mateřstvím proto méně „riskuje“ a je ochotná přivést na svět více dětí.

V Česku, kde je demografický výhled ještě horší než v Německu, bychom se měli snažit o co nejvyšší pracovní aktivitu žen. A nemusíme se bát, že když bude více žen pracovat, že nebudou mít čas rodit děti.

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data