Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hotovost je král(ovna). Ale která hotovost?

Hotovost je král(ovna). Ale která hotovost?

24.05.2006 14:36

Investora zajímá, kolik mu investice vynese hotovosti. Minule jsme ukázali, že ale není hotovost, jako hotovost (více ZDE). Výnosnost investice, respektive její hodnotu, lze primárně odhadnout na základě toho, co investor dostane na ruku, tj. zejména dividendy po zdanění a posléze peníze za prodej akcie (jinému na trhu, či firmě při výkupu, prodeji strategickému investorovi...). Dříve popsané problémy s použitím dividend částečně řeší použití volného cash flow na vlastní jmění společnosti - FCFe. To je cash flow, které zbude pro akcionáře po ošetření všech závazků a potřeb společnosti.

Do třetice je možno podívat se na vlastní jmění jako na rozdíl mezi hodnotou celé společnosti a hodnotou jejích neoperačních závazků (úročeného dluhu a jeho ekvivalentů). Hodnotu Celé společnosti pak odhadneme na základě volného cash flow, které produkují její aktiva - FCF.

Rozveďme dříve uvedený příklad - společnost měla čistý zisk 100 Kč, její odpisy se rovnají investicím do hmotných aktiv, z těch 100 Kč jí 20 Kč uvázlo v pohledávkách a zásobách a musela z nich splatit 30 Kč dluhu. Tato společnost má FCFe 50 Kč. Tj., těchto 50 je k dispozici pro dividendy, či investice nad rámec běžných operací firmy, či bude sloužit jako polštář pro horší časy, apod.

Pokud k tomuto FCFe přičteme úrokové náklady a splátku dluhu, dostaneme FCF společnosti (či postupujeme "z vrchu" a od operačního zisku odečteme daň a všechny investice) - lze ho tedy vnímat jako volné cash flow, které je primárně k dispozici věřitelům pro obsluhu jejich pohledávek (dluhů společnosti) a jeho zbytek (kterým je FCFe) je k dispozici akcionářům.

Při odhadu hodnoty společnosti pak může dojít k rozdílnému "danění" zisků v rámci kalkulace FCF tak, aby jeho konstrukce odpovídala konstrukci nákladu kapitálu; toto FCF je pak do určité míry umělou položkou (nenapasujeme ho např. na výkaz peněžních toků), ale to nyní není podstatné.

V předchozím článku jsem upozorňoval na možný velký rozdíl mezi čistým ziskem (zde 100) a FCFe (50). Čistý zisk (jako uměle vykonstruovaná položka účetnictví), má tak jen částečnou relevanci z hlediska odhadu hodnoty hotovost produkujících aktiv. To se následně přímo promítá do poměrně nízké důležitosti na něm založených ukazatelů, jako je návratnost vlastního jmění ROE, či P/E. Stejně tak je nutno vnímat relevanci FCF celé společnosti vs. relevanci jejích operačních zisků (EBIT, EBITDA). Podobně jako u FCFe může být zavádějící vztahovat tyto zisky ke kapitálu společnosti (a měřit tak jeho návratnost ROIC), k úrokovým nákladům (a měřit tak jejich pokrytí a dluhovou kapacitu firmy), či k hodnotě společnosti (a měřit tak tržní násobky).

Výše uvedené se může zdát jako zbytečné hraní si s čísly, ale je základním stavebním kamenem pro ty, kdo se chtějí zajímat o akcie a ekonomiku společností trochu více, než na úrovni titulků o růstech a nových "sexy produktech". Je důležité si uvědomit, že čím dále postupujeme od vrcholu výsledovky (tj. od tržeb a hrubých marží), tím více jsou její čísla ovlivněna snahou o různá časová rozlišení, apod. a tím méně ukazují, kolik společnost skutečně generuje hotovosti. I samotný výkaz cash flow, tak jak je prezentován společností, by měl být nedílnou součástí toho, co investor čte. Dovolím si dokonce tvrdit, že kdyby mu byl přisuzován větší význam, docházelo by méně k mlžení ze strany firem, protože zatímco čísla v rozvaze a výsledovce se dají do určité míry masírovat, pohyb hotovosti zůstává neovlivněn, ať se kolem něj děje cokoliv.


Váš názor
  • FCFe
    24.05.2006 15:18

    Free Cash Flow Equity je především měřítko, co si firma může dovolit zaplatit akcionářům jako dividendu. Nesouhlasím s formulací: "Dříve popsané problémy s použitím dividend částečně řeší použití volného cash flow na vlastní jmění společnosti", protože může vyvolat mylný dojem, že zvýšení dnes už základního kapitálu, nikoliv jmění je vhodnou investicí. Nikoliv. Peníze v Equity = vlastní kapitál jsou jedny z nejhůř uložených peněz. Neuročené. Vyjímkou je kombinace s následnou půjckou přes off shore firmy, ale to není tento případ.
    Pragmatix
Aktuální komentáře
22.01.2021
22:03Zavěr týdne v USA ve znamení mírného poklesu  
18:56Moneta oznamuje ochotu jednat o převzetí Air Bank a transakci, která může vést k zásadnímu podílu PPF
18:35MONETA Money Bank, a.s: Uveřejnění vnitřní informace
17:59Tomáš Vlk: Hodnotové a cyklické akcie by letos měly mít v portfoliu větší prostor
17:15Akcie v minusu, euro odolává, dluhopisy na závěr týdne se ziskem  
17:00Mora z ČNB: Příští pohyb sazeb vidím spíše vzhůru
16:26Rozdíl mezi americkými a evropskými akciemi
16:09Intel zatím neplánuje outsourcing výroby čipů (komentář analytika)  
14:42VW za loňský rok čeká provozní zisk kolem deseti miliard eur
14:42Perly týdne: Akcie nastaveny na dokonalost, dolar na pokles a u nás nezájem o paušální daň
14:19FAZ: Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš
13:14Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom
13:12Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta
12:32Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu dále klesla
11:29NET4GAS uskutečnila úpis dvou tranší korunových dluhopisů včetně výjimečné na korunovém trhu za posledních 10 let
11:12Negativní dopoledne. Investoři si všimli, že koronavirus zůstává problémem  
10:29Škodě loni v Česku klesla výroba na tři čtvrtě milionu aut
10:25Masivní fiskální podpora a inflace jako šedá labuť
9:42Vláda spolu s nouzovým stavem prodloužila i epidemická opatření
9:07Rozbřesk: Dluh zemí eurozóny překonal 97 % HDP

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
8:00UK - Maloobchodní tržby bez PHM, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
13:00Schlumberger NV (12/20 Q4)