Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Evropská komise bude zkoumat bariéry při změně banky

MF: Evropská komise bude zkoumat bariéry při změně banky

29.5.2006 13:31
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF
Evropská komise rozhodla minulý týden o zřízení expertní skupiny pro otázky mobility klientů bank. Komise si uvědomuje, že klienti čelí v případě změny banky, která vede jejich běžný účet, řadě překážek a tyto překážky omezují volnou soutěž i volbu klientů. Mezi hlavní překážky patří jak různé poplatky za zrušení účtu a souvisejících služeb, tak i administrativní a technické překážky, které komplikují a prodlužují provádění změn. "Cílem práce expertů bude identifikace všech možných bariér přestupu k jiné bance, a to jak v rámci jednotlivých členských zemí, tak i v rámci celé Evropské unie. Druhým cílem je samozřejmě i návrh, jak jednotlivé překážky odstranit," vysvětluje náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Analýza má být dokončena v první polovině roku 2007 a Komise počítá s jejím zveřejněním. Na základě zjištění pak bude diskutovat opatření, jak mobilitu v evropském bankovnictví posílit pomocí legislativních i nelegislativních úprav.

"Na existenci překážek při změně banky upozornilo Ministerstvo financí již loni," připomíná situaci v České republice Tomáš Prouza. "I přes zrušení kritizovaného poplatku za zrušení účtu téměř všemi bankami stále existují jiné poplatky a další, především administrativní překážky, které ztěžují změnu banky. Snadná mobilita klientů finančních institucí přitom tvoří spolu s transparentností nabídek základ zdravého finančního trhu a proto bude Ministerstvo financí o její posílení i nadále usilovat," dodává. Rozhodnutí Komise navazuje na diskuse, které Česká republika s Komisí vedla v minulém roce a doplňuje prošetřování nedostatečné úrovně konkurence v bankovnictví a pojišťovnictví, zahájené Komisí v loňském roce. "Analýza Komise bude jedním z důležitých vstupů pro další diskusi v České republice tak, aby byla jednotlivá opatření provázána s aktivitami na celoevropské úrovni," uzavírá Tomáš Prouza.

Ministerstvo financí pracuje na analýze postavení spotřebitele vůči finančním institucím a na návrhu možných úprav, práce probíhají také v oblasti finančního vzdělávání. Občané mají možnost přispět svými zkušenostmi s poskytovateli finančních služeb e-mailem na spotrebitele@mfcr.cz


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data