Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Revize HDP: čtyři desetiny procenta k dobru

Revize HDP: čtyři desetiny procenta k dobru

30.5.2006 13:15
Autor: David Marek

K životu mezi ekonomickými statistikami patří revize. Jednu takovou nám na dnešek přichystal Český statistický úřad a týkala se patrně nejsledovanějšího ukazatele, hrubého domácího produktu.

Důvodem revize byla změna počítání nepřímo měřených finančních služeb (FISIM). Tato metodická změna je prováděna ve všech zemích Evropské unie. Když už se revidovalo, přidal ČSÚ další dvě změny. První z nich přináší statistické zachycení služeb poskytovaných obcemi ve formě vodovodů, kanalizací a bydlení v obecních bytech. Druhá změna vyplývá ze zpřesnění jiných statistických zjišťování, která jsou podkladem při odhadu HDP.

Výsledek revize? To lze snadno spočítat. Podle původních dat se HDP v letech 1996-2004 zvýšil o 21 procent. Revidovaná data ukazují na vzestup výkonu českého hospodářství o 21,3 procenta. Přesný rozdíl je 0,37 procentního bodu. V absolutním vyjádření přináší revize zvýšení HDP za roky 1995-2004 celkem o 282,4 milionu korun.

Revize nezměnila ani základní trendové charakteristiky vývoje české ekonomiky. Za zmínku snad stojí tři momenty. Prvním je otupení vrcholu recese v roce 1998. Podle původních dat tehdy HDP klesl o 1,1 procenta, podle revidovaných pouze o 0,8 procenta. Revize také zmírnila dočasné zpomalení růstu ekonomiky v roce 2002 z 1,5 procenta před revizí na 1,9 procenta po revizi. Třetím zastavením je výkon ekonomiky v roce 2004. Původní data hovořila o růstu HDP o 4,7 procenta, revidovaná uvádí vzestup o 4,2 procenta. Za jinak stejných podmínek byl nižší růst. Nicméně rozdíly v dynamice hospodářského růstu byly v předchozích dvou letech v opačném gardu a nelze z toho tedy vyvozovat implikaci pro případnou revizi dat za rok 2005, která nebyla součástí dnešní zprávy ČSÚ.


Váš názor
 • Zcela nepodstatné
  30.5.2006 14:13

  Pozorovatel
 • CSU
  30.5.2006 13:51

  je asi najmenej doveryhodna statna institucia, este tak dve-tri dalsie revizie a minule recesie zaniknu. Netvrdim, ze tie udaje nie su spravne, len si kladiem otazku o kvalite prace uradu, ktory svoje oficialne publikovane cisla uz tri alebo styrikrat prepracoval. Znamena to, ze udaj, ktory zverejnia za 1.Q 2006 mam brat opat ako lepsi odhad, ktory bude v priebehu najblizsich styroch rokov aj tak viackrat zmeneny?
  vlado
  • uz definitivne?
   30.5.2006 14:37

   i ja som slovak, a preto nechcem aby tieto nase otazky vyzneli ako slov. provokacia, ale tie revizie su pricaste! CSU sa zahrava s doveryhodnostou uz dlhsiu dobu.
   edo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data