Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Co říkají o šancích ve volbách ekonomické statistiky?

1.6.2006 12:13
Autor: David Marek

Politickou a mediální scénou nyní hýbají aféry silného kalibru. Ekonomické informace a programy politických stran týkající se hospodářské politiky byly odsunuty do pozadí. Přesto mohou sehrát při rozhodování o výběru volebního lístku významnou roli. Peníze bývají často na prvním místě.

Již dříve jsme sestavili jednoduchý model popisující vztah mezi stranickými preferencemi a ekonomickou situací. Podle něj závisí obliba vlády, a tedy šance na znovuzvolení, měřená součtem stranických preferencí stran vládní koalice na výši nezaměstnanosti a tempu růstu průměrné mzdy. Oblibou vlády hýbe také (ne)zvládnutí mimořádných situací (povodně, korupční skandály). Proto byl model doplněn o tři dummy proměnné, pád vlády Václava Klause po aféře týkající se financování ODS, povodně v roce 2002 a aféru s financováním bytu Stanislava Grosse.

Obr.: Preference vlády a jejich ekonomický model

Zdroj: CVVM, ČSÚ; Výpočty: Patria Finance

A co říká ekonomicko-politický model nyní? Šance současné vládní koalice zvolna stoupají. Přesto jsou stále o něco nižší než před volbami v roce 2002. Důvod? Míra nezaměstnanosti v poslední době sice klesá, úroveň z počátku roku 2002 ovšem stále převyšuje. Nominální tempo růstu průměrné mzdy je také nižší. Jde sice pouze o peněžní iluzi, důvodem je pouze pokles inflace, reálné tempo růstu mezd je zhruba stejné, ale v modelu jsou signifikantní právě nominální mzdy, nikoli reálné. Graf ovšem prozrazuje, že v posledním roce se stranické preference stran vládní koalice zvýšily výrazněji, než jak napovídaly ekonomické proměnné. Faktorů v pozadí může být více, od změny politického stylu vedení ČSSD po aféry opozičních politiků. Záplava afér, skandálů, silných slov, siláckých gest, podpásových argumentů až po fyzické vyřizování účtů se ale nyní vyrojilo tolik, že předjímat výsledky voleb je nyní větší hazard než tipovat tempo růstu HDP.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data