Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Pokud se nezmění nárůst deficitů rozpočtů, může to ohrozit přijetí eura

ČNB: Pokud se nezmění nárůst deficitů rozpočtů, může to ohrozit přijetí eura

2.6.2006 9:11
Autor: 

Následuje záznam z jednání bankovní rady ČNB:
Bankovní radě byla předložena květnová situační zpráva vyhodnocující nové informace a rizika spojená s naplňováním dubnové makroekonomické prognózy.

Spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly meziročně v souladu s aktuální prognózou o 2,8 %. Predikci odpovídala i dynamika jednotlivých složek spotřebitelské inflace. O něco nižší růst cen pohonných hmot byl kompenzován jen mírně rychlejším růstem regulovaných cen. Vývoj korigované inflace bez pohonných hmot odpovídal prognóze. Prognóza se naplnila i u cen průmyslových výrobců, zemědělských výrobců a dovozních cen.

Nově dostupné údaje o vývoji nabídkové strany, zahraničního obchodu a konjunkturních šetření nesignalizují výrazná rizika pro naplnění dubnové prognózy HDP. Ta předpokládá v 1. čtvrtletí 2006 další zrychlení tempa meziročního růstu HDP. Tento předpoklad potvrzují také krátkodobé prognostické metody na bázi předstihových a koincidenčních indikátorů. Objem průmyslové produkce se v 1. čtvrtletí 2006 meziročně zvýšil o 15,4 %, což je nejvíce od roku 1998. Vývoj indikátorů na trhu práce je v souladu s aktuální prognózou. Odchylku od prognózy lze pozorovat u vývoje nominálního kurzu. Ten je vůči předpokladům prognózy v průměru za dosavadní průběh 2. čtvrtletí silnější.

Po prezentaci situační zprávy přistoupila bankovní rada k diskuzi rizik naplňování dubnové prognózy. Bankovní rada se shodla, že od dubnového jednání nedošlo k posunu inflačních rizik. Rizika prognózy jsou mírná a vyvážená, nastavení měnověpolitických sazeb je v souladu s očekávaným ekonomickým vývojem.

Bankovní rada se shodovala, že za protiinflační riziko považuje vývoj měnového kurzu. Bylo řečeno, že zhodnocování koruny lze do jisté míry vysvětlovat akcelerujících růstem HDP a pozitivním vývojem obchodní bilance. Byla vyslovena nejistota o míře odolnosti ekonomiky vůči relativně významnému posilování kurzu. Tato odolnost se časem zvýšila, ovšem nepochybně má své limity.

Bankovní rada se následně věnovala diskuzi o rovnovážné reálné apreciaci. Bylo konstatováno, že teorie odvozuje reálnou rovnovážnou apreciaci mimo jiné pomocí Balassova-Samuelsonova efektu, a že tento efekt byl v empirických analýzách dat z 90. let pro českou ekonomiku identifikován jako velmi nízký. Oproti tomu bylo poukázáno na to, že dochází k výrazně rychlejšímu růstu cen neobchodovatelných statků ve srovnání se statky obchodovatelnými, což by mohlo naznačovat významnější působení Balassova-Samuelsonova efektu.

Bankovní rada dále diskutovala možné dopady aktuálního poklesu cen některých aktiv na světových trzích. V této souvislost zaznělo, že český finanční trh může být tímto vývojem ovlivněn. Zazněl názor, že dosavadní pokles cen aktiv na některých trzích nepředstavuje významné riziko, ale jde spíše o nezbytnou korekci.

Bankovní rada pokračovala diskuzí o vývoji externího prostředí a jeho dopadech na českou ekonomiku. Bylo poukázáno na zrychlující inflaci v různých částech světa. Růst úrokových sazeb je očekáván i v eurozóně. Pokud by nastalo globální zpřísnění měnové politiky u klíčových centrálních bank a domácí sazby by se nezvyšovaly, mohly by se objevit tlaky na oslabení koruny. Někteří členové bankovní rady se nicméně vyjádřili, že neočekávají dramatický nárůst úrokových sazeb v eurozóně.

Část diskuze byla věnována problematice pružnosti cen v průmyslu, která bude celkovou inflaci v budoucnu podstatně ovlivňovat. Bylo poukázáno na strukturální faktory, které vedou k odlišnému vývoji cen průmyslových výrobců v ČR a v zemích našich hlavních obchodních partnerů.

Diskuse bankovní rady se také dotkla vývoje veřejných financí. Byla vyslovena obava z růstu výdajů státního rozpočtu. Zaznělo, že nedojde-li k významné změně dosavadního trendu, mohlo by to vést k neplnění maastrichtských konvergenčních kritérií.

Po projednání situační zprávy bankovní rada jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 2 %.


Váš názor
 • :-)
  2.6.2006 10:13

  Jste v pasti telata co? Nevíte co máte dělat s vládou a jejím rozhazováním? Stejně ty sazby budete muset zvýšit, nebo tu úvěrovou expanzi nikdo nezastaví. Čím dřív se to udělá, tím to bude mít pro ekonomiku menší negativní dopad.
  TK
  • Zvýšení sazeb
   2.6.2006 12:48

   bude mít ovšem vliv na další rozantní posílení koruny a to by mělo na ekonomiku ješte nepříznivější dopad .
   Pozorovatel
   • :-))
    2.6.2006 13:56

    Tak tohohle bych se zase tolik nebál. Zvýšení sazeb o 0,25 asi s korunou moc nudělá. Myslím, že je to celý nafouknutý. Ostatně naše koruna posiluje i když máme sazby hodně nízko. Zvýšení o 0,25-0,5 má na ekonomiku dopad max o 1% HDP (a to kdoví jestli), spíš to má dopad na to, že lidi nebudou mít takovou chuť žít na dluh a banky nebudou rozdávat peníze na ulici. myslím, že ČNB se zbytečně moc bojí. Pokud ČNB zvýší sazby až koncem roku nebo až příští rok. Naroste dluh domácností o dalších klidně i 100 mld. Vláda se bude chovat tak jako, že se nemůže nic stát a koruna bude stejně posilovat..... Pak můžou ty chytráci z ČNB jenom varovat a varovat a nikdo je nebude brát vážně. Vždyť jsou k smíchu :-))))
    TK
   • :-)
    2.6.2006 13:35

    To nemusi platit. V SR su uroky na 4% a SKK nejak nevladze posilovat. V USA sa zvysili za posledne dva roky uroky z 1% na 5% a USD neposilil a bol v tomto obdobi castejsie slabsi nez na urovnach ked uroky boli na 1%.
    Rado
    • :-))
     2.6.2006 13:48

     Je potřeba se také podívat na růst deficitu obchodní bilance a dluhu USA (o kurzu měny jistěže nerozhoduje jen centrální banka svými sazbami :-).
     PaulC
     • správně
      2.6.2006 14:05

      Naše koruna neposiluje kvůli tomu, že tady někdo ukládá peníze, ale právě kvůli exportu. Proto zvýšení sazeb o 0,25-0,5 bude mít zanedbatelný vliv na posilování koruny. Koruna stejně bude kvůli exportu posilovat dál. Dokud amíci nesniží deficity nemůžou očekávat zlepšování kursu dolaru.
      TK
Aktuální komentáře
15.12.2017
14:49Oracle naplnil tržní očekávání, cloudový byznys ale neuspokojuje (komentář analytika)  
14:29Přední ekonomové se dostali do neobvyklého sporu. Stojí za pozornost
13:29Summers krotí optimismus: Jsme jen v přechodném ekonomickém opojení
12:53ČEZ vede exkluzivní jednání o prodeji bulharských aktiv
12:10BMW postaví u Sokolova testovací dráhu za 200 milionů eur
11:46Evropa mírně ztrácí, pod tlakem H&M (-15 %)
11:27EIB poskytne fondu Inven Capital přes miliardu Kč na investice do inovací
10:52Dolar pouze drží pozice, schvalování daňové reformy míří do finále  
10:37Ztrácí Putinomika na síle?
10:24Čtyři byty z deseti letos kupují investoři, vyplývá ze studie EKOSPOL
9:15Rozbřesk: ECB dál mává holubičími křídly. Inflace pod cílem nejméně do 2020
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:30USA - Empire State Manufacturing index
  15:15USA - Průmyslová výroba, m/m