Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Po ekonomice akcelerují i mzdy: v 1. čtvrtletí +6,9 procenta

Po ekonomice akcelerují i mzdy: v 1. čtvrtletí +6,9 procenta

5.6.2006 9:31
Autor: David Marek

(komentář doplněn)
Průměrná hrubá měsíční mzda se v 1. čtvrtletí zvýšila o 6,9 procenta na 18.903 Kč. Reálně průměrná mzda vzrostla o 4,0 procenta. V podnikatelské sféře se mzdy zvýšily o 7,2 procenta na 19.501 Kč, ve veřejném sektoru si zaměstnanci polepšili o 6,0 procent na 18.390 Kč. Srovnání s vývojem zaměstnanosti a tempem růstu ekonomiky ukazuje přiměřenost mzdového vývoje v ČR.

Z pohledu jednotlivých odvětví se nejvýrazněji zvýšila průměrná mzda u rybolovu a chovu ryb (+10,6 procenta), zdravotní a sociální péči (+10,5 procenta) a v dopravě a spojích (+10,1 procenta). Naopak nejméně dostali přidáno zaměstnanci v obchodu (+3,6 procenta). Nicméně rozdíly v dynamice mezd v jednotlivých odvětvích nebyly tak velké, aby změnily mzdové poměry české ekonomice, variační koeficient se změnil jen minimálně.

Pokud se průměrná mzda reálně zvýšila o 4,0 procenta a v případě HDP se očekává dvojnásobné tempo růstu v úvodu letošního roku, zdá se, že zaměstnanci nedostávají „spravedlivý“ podíl ze současného boomu české ekonomiky. Jenže zmíněné letmé srovnání může být značně zavádějící. V úvahu je potřeba vzít rostoucí zaměstnanost a rozdílný vývoj spotřebitelských cen a cen na úrovni celé ekonomiky. Pokud spočítáme standardním způsobem změnu jednotkových mzdových nákladů, zjistíme, že vývoj mezd zůstává v souladu s vývojem ekonomiky, stejně jako tomu bylo v loňském roce. Jinými slovy vytvořený důchod je rozdělován mezi mzdy a firemní zisky ve stejném poměru jako před rokem.

V letošním roce očekáváme zvýšení průměrné mzdy v české ekonomice o 6,5 procenta na 20.260 Kč. Poprvé v historii by tak měla průměrná mzda překročit hranici dvaceti tisíc korun. Reálně by se měla životní úroveň zaměstnanců zvýšit o 3,8 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data