Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dubnový zahraniční obchod tradičně na nule

Dubnový zahraniční obchod tradičně na nule

6.6.2006 9:22
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Obchodní bilance vykázala v dubnu přebytek 156 mil. Kč po revidovaném březnovém kladném saldu 8,0 mld. Kč. Dubnové saldo skončilo v blízkosti nuly již v předchozích dvou letech. Výrazně se snížila dynamika vývozu i dovozu. Vývoz se meziročně zvýšil o 3,0 procenta, dovoz o 2,6 procenta. 12ti měsíční saldo zahraničního obchodu v dubnu činilo 41,4 mld. Kč.

Ke zpomalení tempa růstu obou stran obchodní bilance značnou měrou přispěly kalendářní variace, neboť letošní duben měl o dva pracovní dny méně než stejný měsíc loňského roku. V případě vývozu sráží tempa růstu také klesající vývozní ceny, v nichž je patrné posilování kurzu koruny.

Základní tendence zahraničního obchodu z posledních měsíců se nezměnily. Obchodní bilanci příznivě ovlivňuje rostoucí vývoz strojů s dopravních prostředků po zvýšení výrobních a exportních kapacit předchozím přílivem zahraničních investic. Vývoz strojů a dopravních prostředků se zvýšil o 7,9 procenta díky automobilům, výpočetní technice a elektrickým spotřebičům. Zátěží obchodní bilance zůstávají vysoké ceny ropy a zemního plynu. Dovoz nerostných paliv meziročně stoupl o 16,0 procent. Reálně dovezené množství ropy přitom kleslo o 25,4 procenta, množství dovezeného plynu se snížilo o 4,3 procenta.

Z teritoriálního hlediska je zklamáním pokles vývozu do Německa o 2,9 procenta. V případě většiny ostatních obchodních partnerů v EU je tomu naštěstí lépe a vývoz do celé EU 25 stoupl o 3,0 procenta. Na straně dovozu došlo k výraznému zvýšení v obchodu se Čínou (+17,1 procenta) a Slovenskem (+15,7 procenta).

Výši vývozu i dovozu v letošním roce výrazně ovlivňují ceny v zahraničním obchodu, jak již bylo zmíněno. Podle našeho odhadu by dubnový přebytek dosáhl 7,9 mld. Kč, nebýt změny cen vývozu a dovozu v posledních 12 měsících. Jinými slovy meziročně došlo ke zlepšení salda obchodní bilance o 8,3 mld. Kč. To samozřejmě nezůstane bez odezvy v dynamice růstu hrubého domácího produktu ve 2. čtvrtletí.

Bez povšimnutí by neměla zůstat revize dat za 1. čtvrtletí, která snížila přebytek zahraničního obchodu z 27,3 mld. Kč na 25,5 mld. Kč.

Za celý rok očekáváme zvýšení přebytku zahraničního obchodu na 50 mld. Kč z loňských 39,5 mld. Kč.


Váš názor
  • Tradičně na nule?
    6.6.2006 9:57

    Podle nadpisu jsem pochopil, že obchodní bilance je už několik let v dubnu vyrovnaná. Jenom škoda, že to není pravda. Sice v dubnu 2005 byla blízko nule (-415 mil), ale v ostatních letech byla výrazně záporná.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data