Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Reverzní hypotéka jen pro silné povahy

06.06.2006 11:47

Americký spotřebitel je v posledních 6 letech tím, kdo držel světovou ekonomiku na nohou. Neukojitelná poptávka Američanů po zboží od domácích výrobců i z dovozu pomáhala Japonsku, zvedla Čínu a odvrátila i propad evropské ekonomiky.

Podstatná část růstu americké poptávky byla financována boomem na trhu s nemovitostmi: Miliony Američanů nefinancovaly své hypotéky a ušetřené peníze okamžitě utrácely. Růst cen nemovitostí vedl i k rozvoji tzv. reverzních hypoték, kdy především starší Američané „prodali“ práva na svůj dům finanční instituci, ale na oplátku dostali právo v domě do smrti bydlet a k tomu jim banka či pojišťovna vyplácí doživotní anuitu. Jde tedy o téměř opačný proces než u koupě domu na hypotéku, který umožňuje financovat vyšší důchod a zachovat přitom stávající bydlení. Jediný, kdo na tom „tratí“, jsou dědici, kteří nemovitost nezdědí, neboť ta připadne finanční instituci.

Takovýchto reverzních hypoték se v USA koncem minulého století uzavíralo jen cca tisíc ročně. Díky růstu cen nemovitostí tento počet narostl na dvojnásobek v roce 2003 a téměř na 4000 v roce 2004. V současné době není možné si pomocí reverzní hypotéky půjčit více než 360 tisíc dolarů (v některých státech jen 200 tisíc dolarů). Atraktivita reverzních hypoték se letos dále zvýší, neboť americký Kongres pravděpodobně zvýší tento limit na 417 tisíc dolarů.

Výsledkem zřejmě bude, že ještě více Američanů si zvýší životní úroveň během svého důchodu a ještě více dědiců bude zklamáno, až si pro dům rodičů přijdou zástupci banky či pojišťovny. Moderní finanční trhy jsou zkrátka někdy nelítostné…

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
  • cena
    06.06.2006 12:43

    Jak se pocita soucasna hodnota smlouvy, ze ktere plyne, ze mi pripadne nemovitost v okamziku umrti osoby? Jak vychazeji intervalove odhady takoveho vypoctu?
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y