Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OECD hodnotí ekonomický vývoj ČR pozitivně, příští vládu čekají nelehké výzvy

OECD hodnotí ekonomický vývoj ČR pozitivně, příští vládu čekají nelehké výzvy

8.6.2006 11:37
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF:
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes vydala Ekonomický přehled České republiky 2006. Ve své zprávě, která je již sedmou v pořadí, hodnotí současný vývoj české ekonomiky. Tentokrát se kromě tradiční makroekonomické části zaměřila na dlouhodobou fiskální udržitelnost, školství a inovační politiku.

MF ČR tuto zprávu vítá a oceňuje, neboť představuje užitečný analytický pohled sekretariátu OECD na dosavadní vývoj v ČR. Zároveň doufá, že se — jak tomu bylo již v minulosti— stane inspirativním zdrojem pro budoucí reformní kroky v zemi a všeobecnou diskusi o směřování české hospodářské politiky. „Členství v OECD nám poskytuje možnost diskutovat o naší hospodářské politice s ostatními zeměmi na odborné, nepolitické úrovni a zároveň sdílet mezi sebou navzájem zkušenosti a tak se poučit např. z chyb jiných,“ uvedl náměstek ministra financí Tomáš Prouza při představení této zprávy.

OECD ocenila zrychlení ekonomického růstu, lepší výsledky deficitů státního rozpočtu v posledních dvou letech a nízkou inflaci. Zároveň uvítala klíčový dokument vlády Strategii hospodářského růstu. Tento dokument byl podrobně diskutován na půdě OECD počátkem tohoto roku. Obsahuje mnohá opatření, která již v minulosti OECD doporučila přímo ČR či která doporučuje jako tzv. nejlepší praxi v dané oblasti.

„Z gesce ministerstva financí stojí za zmínku ocenění toho, že jsme snížili počet mimorozpočtových fondů a zavedli střednědobé výdajové rámce, že probíhá proces vyhodnocování sladěnosti české ekonomiky s EU pro vhodné načasování přijetí jednotné měny. Dostalo se nám také uznání za proces přípravy důchodové reformy. Dle slov OECD jde o příklad hodný následování a pět návrhů reformy předložených v roce 2005 tehdejšími parlamentními politickými stranami tvoří dobrý základ pro rozhodování o její budoucí podobě,“ uvedl Prouza. OECD také pochválila pokrok, jehož bylo dosaženo v podnikatelském prostředí (nový zákon o konkursu a vyrovnání, pokračující kampaň proti korupci) a na trhu práce (nový zákon o zaměstnanosti, nemocenská). “Je však jasné, že v započatých reformních krocích je třeba i nadále pokračovat,“ uvedl náměstek ministra financí.

Reformní výzvy pro příští vládu jsou dle OECD následující: pokračovat v reformě veřejných financí, včetně posílení efektivity poskytování služeb na úrovni krajů a obcí a zlepšení rozpočtového procesu; zvýšení flexibility na trhu práce; vytvořit podmínky pro to, aby vysoké školy mohly dále zvyšovat počet přijímaných uchazečů; posílit a usměrnit zdroje na podporu vědy a výzkumu; pokračovat ve zlepšování podmínek pro podnikání.

ČR je členem OECD od roku 1995. V současné době má OECD celkem 30 členů . Mezi hlavní cíle OECD patří zvyšování životní úrovně členských zemí, za předpokladu udržení finanční stability, a tím i rozvoj světové ekonomiky, zdravý hospodářský růst členských i nečlenských zemí a rozvoj světového obchodu na mnohostranné, nediskriminační bázi v souladu s mezinárodními závazky.

OECD pravidelně každých 18 měsíců zpracovává hospodářské přehledy o jednotlivých členských zemích, ve kterých se zároveň snaží formulovat konkrétní doporučení pro hospodářskou politiku dané země. Zpráva o ČR byla projednána na Výboru OECD pro hospodářské přehledy v dubnu 2006 za účasti české delegace, kterou vedl náměstek Prouza. Poté byl materiál ve spolupráci s domácími experty upraven do finální podoby.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data