Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OECD hodnotí ekonomický vývoj ČR pozitivně, příští vládu čekají nelehké výzvy

OECD hodnotí ekonomický vývoj ČR pozitivně, příští vládu čekají nelehké výzvy

08.06.2006 11:37
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF:
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes vydala Ekonomický přehled České republiky 2006. Ve své zprávě, která je již sedmou v pořadí, hodnotí současný vývoj české ekonomiky. Tentokrát se kromě tradiční makroekonomické části zaměřila na dlouhodobou fiskální udržitelnost, školství a inovační politiku.

MF ČR tuto zprávu vítá a oceňuje, neboť představuje užitečný analytický pohled sekretariátu OECD na dosavadní vývoj v ČR. Zároveň doufá, že se — jak tomu bylo již v minulosti— stane inspirativním zdrojem pro budoucí reformní kroky v zemi a všeobecnou diskusi o směřování české hospodářské politiky. „Členství v OECD nám poskytuje možnost diskutovat o naší hospodářské politice s ostatními zeměmi na odborné, nepolitické úrovni a zároveň sdílet mezi sebou navzájem zkušenosti a tak se poučit např. z chyb jiných,“ uvedl náměstek ministra financí Tomáš Prouza při představení této zprávy.

OECD ocenila zrychlení ekonomického růstu, lepší výsledky deficitů státního rozpočtu v posledních dvou letech a nízkou inflaci. Zároveň uvítala klíčový dokument vlády Strategii hospodářského růstu. Tento dokument byl podrobně diskutován na půdě OECD počátkem tohoto roku. Obsahuje mnohá opatření, která již v minulosti OECD doporučila přímo ČR či která doporučuje jako tzv. nejlepší praxi v dané oblasti.

„Z gesce ministerstva financí stojí za zmínku ocenění toho, že jsme snížili počet mimorozpočtových fondů a zavedli střednědobé výdajové rámce, že probíhá proces vyhodnocování sladěnosti české ekonomiky s EU pro vhodné načasování přijetí jednotné měny. Dostalo se nám také uznání za proces přípravy důchodové reformy. Dle slov OECD jde o příklad hodný následování a pět návrhů reformy předložených v roce 2005 tehdejšími parlamentními politickými stranami tvoří dobrý základ pro rozhodování o její budoucí podobě,“ uvedl Prouza. OECD také pochválila pokrok, jehož bylo dosaženo v podnikatelském prostředí (nový zákon o konkursu a vyrovnání, pokračující kampaň proti korupci) a na trhu práce (nový zákon o zaměstnanosti, nemocenská). “Je však jasné, že v započatých reformních krocích je třeba i nadále pokračovat,“ uvedl náměstek ministra financí.

Reformní výzvy pro příští vládu jsou dle OECD následující: pokračovat v reformě veřejných financí, včetně posílení efektivity poskytování služeb na úrovni krajů a obcí a zlepšení rozpočtového procesu; zvýšení flexibility na trhu práce; vytvořit podmínky pro to, aby vysoké školy mohly dále zvyšovat počet přijímaných uchazečů; posílit a usměrnit zdroje na podporu vědy a výzkumu; pokračovat ve zlepšování podmínek pro podnikání.

ČR je členem OECD od roku 1995. V současné době má OECD celkem 30 členů . Mezi hlavní cíle OECD patří zvyšování životní úrovně členských zemí, za předpokladu udržení finanční stability, a tím i rozvoj světové ekonomiky, zdravý hospodářský růst členských i nečlenských zemí a rozvoj světového obchodu na mnohostranné, nediskriminační bázi v souladu s mezinárodními závazky.

OECD pravidelně každých 18 měsíců zpracovává hospodářské přehledy o jednotlivých členských zemích, ve kterých se zároveň snaží formulovat konkrétní doporučení pro hospodářskou politiku dané země. Zpráva o ČR byla projednána na Výboru OECD pro hospodářské přehledy v dubnu 2006 za účasti české delegace, kterou vedl náměstek Prouza. Poté byl materiál ve spolupráci s domácími experty upraven do finální podoby.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data