Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Globalizace a zdanění zisků

Globalizace a zdanění zisků

09.06.2006 13:37

Ve veřejném mínění, ale i mezi politiky panuje silná představa, že otevírání hranic národních států pro mezinárodní obchod a mezinárodní finanční kapitál povede, nebo již vedlo, k erozi státních daňových příjmů a postupně i k demontáží „evropského sociálního státu“, který tyto daně financují.

Na první pohled se může zdát, že na těchto obavách něco může být: Průměrná daňová sazba na zisky podniků klesla mezi roky 1995 a 2005 v zemích OECD až o 20 procentních bodů. Jedině ve Finsku se sazba zvýšila, a to o jediný bod, viz tabulka.

Nejvyšší daňová sazba (korporátní zdanění), 1995 a 2005

Zdroj: Jakubiak, Markiewicz (2005), vypracoval: Jindřich Dvořák, FSV UK

Nižší daňové sazby však nevedly k propadu daňových příjmů. Ve většině zemí se naopak příjmy státu zvýšily. Průměrný výnos vlád ze zdanění firem se v zemích OECD zvýšil z 2,5 % HDP na více než 3 % HDP – viz graf. Dá se tedy říci, že daňová konkurence zatím nevedla k celkovému snížení daňového zatížení firem ani k propadu příjmů států. Je-li to dobrá nebo špatná zpráva, musí už posoudit akcionáři firem sami.

Příjmy ze zdanění zisků v zemích OECD jako podíl na HDP (%)

Zdroj: Griffith, Klemm (2004), vypracoval: Jindřich Dvořák, FSV UK.

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data