Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl v dubnu: televizní výpadek

Průmysl v dubnu: televizní výpadek

12.6.2006 9:23
Autor: David Marek

(Komentář doplněn)
Průmyslová výroba se v dubnu snížila o 2,2 procenta ve srovnání s předchozím měsícem, Meziroční tempo růstu zpomalilo na 3,6 procenta z dubnových 17,4 procenta. Ačkoli je výsledek ovlivněn kalendářními variacemi, propad dynamiky průmyslové produkce je poměrně výrazný. Příčinu lze hledat ve výrobě optických a elektrických přístrojů.

Nejdříve ke kalendáři. V tom letošním připadly Velikonoce na duben, zatímco loni se slavily v březnu. Celkem měl duben o dva pracovní dny méně než stejný měsíc loňského roku. Tímto faktorem lze vysvětlit zhruba čtyři procentní body poklesu meziročního růstu průmyslové produkce. Stále tak zbývá podstatná část propadu dynamiky průmyslu.

Vysvětlení leží ve výrobě optických a elektrických přístrojů. V tomto odvětví se výroba meziročně zvýšila v 1. čtvrtletí o 23,6 procenta, v dubnu ovšem pouze o 7,3 procenta. Nabízí se spojitost s problémy hranického závodu společnosti LG.Philips Display. Mateřská společnost skončila v bankrotu, v Hranicích na Moravě se prozatím podařilo problémy zažehnat. Sama společnost uvádí, že od začátku roku do poloviny května vyrobila 838.000 obrazovek, což je o 5000 více než ve stejném období loni. Procentní zvýšení tedy činí pouhých 0,6 procenta. Toto vysvětlení podporuje skutečnost, že tržby firem pod zahraniční kontrolou v dubnu meziročně vzrostly o 9,9 procenta, zatímco o měsíc dříve téměř o třicet procent.

Překvapivě nízká čísla ovšem přišla ze všech průmyslových odvětví s výjimkou koksování a rafinérského zpracování ropy. Vzhledem k vývoji domácí poptávky a mírnému oživení eurozóny by nicméně bylo ukvapené předestírat katastrofické popisy a scénáře. Spíše to vypadá na čerpání dovolených před či po Velikonocích, případně před 1. květnem. Optimismus bohužel nelze podpořit statistikou průmyslových zakázek, které se meziměsíčně snížily o 9,4 procenta a jejich meziroční dynamika se snížila na 13,5 procenta z březnových 27,7 procenta.

Zaměstnanost v průmyslu byla letos v dubnu vyšší o 19.600 osob (1,7 procenta) ve srovnání s loňskem. Průměrná mzda byla vyšší o 5,1 procenta, produktivita práce stoupla o 1,7 procenta a jednotkové mzdové náklady se tedy zvýšily o 3,4 procenta.

Za celý letošní rok očekáváme zvýšení průmyslové výroby o 10,0 procent.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data