Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance v dubnu: červená čísla na obou stranách mince

Platební bilance v dubnu: červená čísla na obou stranách mince

14.06.2006 10:23
Autor: David Marek

Komentář bude doplněn
Běžný účet platební bilance skončil v dubnu se schodkem 14,1 miliardy korun po vyrovnané bilanci v březnu. Zatímco zahraniční obchod a bilance služeb zaznamenaly prakticky nulová salda, bilanci výnosů zatížily reinvestované a repatriované zisky. Záporné saldo vykázal také finanční účet (-6,0 miliard korun), kde odliv portfoliových investic převážil nad přílivem přímých zahraničních investic.

Zahraniční obchod dosáhl v dubnu přebytku 156 milionů korun, bilance služeb kladného salda 170 milionů korun. Vzhledem k tomu, že běžný účet obvykle měříme na miliardy, jedná se o poměrně zanedbatelné částky. Dubnovou bilancí běžného účtu tak zahýbala v postatě jen bilance výnosů, kde se kromě reinvestovaných zisků projevil i začátek dividendové sezóny. Objem repatriovaných zisků se oproti prvním třem měsícům roku výrazně zvýšil.

Finanční účet tentokrát nejvýrazněji ovlivnily obchody s dluhopisy. Domácí investoři nakoupili zahraniční dluhopisy v objemu přesahujícím 13 miliard korun. K tomu přikoupili akcie za 3,7 miliardy korun. A když přidáme prodeje domácích cenných papírů zahraničními investory, dostaneme se k odlivu portfoliových investic ve výši 20 miliard korun. Přímé zahraniční investice přivedly do ČR prostředky v objemu 12 miliard korun, z toho 9 miliard představují reinvestice.

V letošním roce očekáváme schodek běžného účtu 68 miliard korun. V poměru k HDP by měl dosáhnout 2,1 procenta, tedy stejně jako v roce 2005.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y