Čistý příliv kapitálu do amerických aktiv v dubnu nedosáhl očekávané výše, což posunulo dolar k denním minimům 1,2658 USD/EUR navzdory tomu, že další makroekonomické zprávy byly pro americkou měnu poměrně pozitivní. Koruna tak šplhá o deset haléřů na 22,37 Kč/USD.
Do Spojených států připlynulo v dubnu na netto bázi jen 46,7 mld. USD investic do dluhopisů, akcií a dalších cenných papírů (TIC data). To je po květnovém čistém přílivu ve výši 70,4 mld. USD výrazně méně. Očekávání byla nastavena na zhruba 67 miliard dolarů a dubnový schodek obchodní bilance USA, který by měl příliv kapitálu kompenzovat, činil 63 mld. USD. Takže není divu, že dolar nyní klesá.
Průmyslová výroba v USA v květnu poklesla o 0,1 % po dubnovém zvýšení o 0,8 %. Očekával se růst o 0,2 %.
O něco dříve než TIC data a průmyslová výroba byla zveřejněna informace o počtu nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Jejich počet poklesl na 295 tisíc z 303 tisíc v předchozím týdnu; očekávalo se přitom 320 tisíc nových žádostí. Pozitivní byla i informace o podnikatelské aktivitě v podobě tzv. indexu Empire State, který konstruuje Fed v New Yorku. index za červen vzrostl na 29,01 bodů z 12,9 bodů v květnu, když se očekával pokles ha zhruba 11 bodů.
Stále se domníváme, že se klíčová úroveň nachází kolem 1,2590 USD/EUR. Buď se dolar pár dnů udrží pod ní a poté bude růst nebo přijde naopak obnovený pokles k 1,28 USD/EUR a dále.