Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Hodnota akcií - kdy dlouhá hra s čísly a kdy nástřel od oka?

4.7.2006 16:16

Na jedné straně komunity, která investuje do firem, stojí ti, kteří se zabývají v podstatě pouze čísly. Jejich modely jsou on-line krmeny daty z trhu a detekují i ty nejmenší příležitosti arbitráže, vytvořené pohyby cen samotných akcií, měnových kurzů, derivátů, atd. Na druhé straně stojí ti, kteří se zabývají dlouhodobějšími investicemi do relativně mála, většinou neobchodovaných, firem. Pro ně jsou někdy i běžné nástroje používané na likvidním akciovém trhu k nepotřebě (nemluvě o jejich "slabostech" i na akciovém trhu) a jejich investice je hodnocena často podle vlastně vyrobených pravidel. I ty se ale většinou točí kolem několika málo zásad. Co se týče čísel, vystačí si tito často s nástřelem IRR, a to přes všechny jeho technické slabosti. Důvodem je hlavně to, že většina projektů má takovou míru nejistoty, že pohrávání si s čísly od určitého momentu nepřináší přidanou hodnotu, nebo ji dokonce ubírá (zítra je stejně všechno jinak).

První ze zásad je posouzení samotného trhu. Důraz je kladen na jeho celkový potenciál růstu v horizontu cca 3 - 5 let a na to, jaký je reálný tržní podíl, jaký na něm firma může dosáhnout. S tím související je zhodnocení toho, zda a jakou má firma konkurenční výhodu - zda je jedna z mnoha, nebo zda se liší něčím podstatným. I pokud je ale například firma vlastníkem unikátní technologie, je tato málo hodnotná, pokud neexistuje trh pro její využití (vzpomeňme na 3G peripetie) - posouzení poptávky a trhu je tak prvotní. Co se týče trhu, je vhodné uvědomit si, zda firma přichází s něčím úplně novým, nebo zda jde o vylepšení (větší, rychlejší, ekologičtější...) toho stávajícího. Přirozeně, že první případ s sebou nese větší nejistotu, protože viditelnost s ním spojená je menší než u modifikace stávajícího trhu/produktu. Těžší je u něho i časování - nepřijít na trh příliš brzy, v době, kdy ještě neuzrála poptávka, a zároveň se nenechat předběhnout konkurencí.

Tým lidí ve firmě, popř. toho, koho tam je možno přivést, je dalším rozhodujícím faktorem, který je silnou indikací toho, zda je možno příležitosti na trhu využít (i tento tým může být onou dlouhodobou konkurenční výhodou). Přestože nahraditelný je každý, důraz je zejména kladen na posouzení schopností a osobnosti CEO (např. interní výzkum jednoho VC fondu ukazoval poměrně silnou korelaci mezi výnosem z investice a tím, zda CEO vydržel od doby koupě firmy do doby exitu. Otázkou je ale směr kauzality).

Bývá někdy zvykem trochu rozlišovat mezi těmi, kdo investují "do lidí", a mezi těmi, kdo investují do produktu/služby. Ti první říkají, že dobrý tým je to hlavní, poradí si s nesnázemi a najde příležitosti. Ti druzí spoléhají na to, že pokud je příležitost na trhu, dobrý tým se sestaví později, pokud již ve firmě není. Jako všechna rozdělení je i toto poněkud umělé, až zbytečné, spíše ukazuje, na co se má dát pozor.

Na druhé straně může výše uvedené vybízet k závěru, že zkoumat se musí prostě všechno, ale není tomu tak. Paralýza analýzou je reálným nebezpečím (úsměvné je např. dlouhé hledání "správné" bety, když projekt má evidentně takovou míry nejistoty, že nějaká beta je téměř nepodstatná) a detaily se dají dořešit. Jde o to, vědět co je podstatné a tomu dobře porozumět; a mírný skepticismus je při hodnocení na místě.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Pěkně napsáno
    4.7.2006 16:50

    Ale jaktože máte tak přesně nastřílené cílovky. Obzvláště pikantni jsou ty desetihaléře, asi jste tu správnou betu našli:-)
    Fred
Aktuální komentáře
25.10.2016
9:56Fed nevybočuje ze své linie a nedává tak dolaru impuls k pohybu  
9:21Technická analýza - Měnový pár EURUSD dnes může pokračovat v konsolidaci
9:13Rozbřesk – Zpráva o stavu konjuktury: po brexitu a předvolební nejistotě ani památky
9:12CETV – Komentář k výsledkům za 3. čtvrtletí: Solidní výsledky, firma zřejmě zvýší výhled  
9:05O2CR - Komentář k výsledkům za 3. čtvrtletí: silné výsledky podpořeny výplatou emisního ážia  
8:57CETV hlásí nižší kvartální ztrátu a růst výnosů
8:36Praha open - Komerční banka a O2 budou nejsledovanějšími tituly  
7:57O2 za tři čtvrtletí zvýšila zisk o osm procent na čtyři miliardy
24.10.2016
22:25Čerstvá M&A aktivita dopomohla Wall Street k růstu na úvodu týdne
19:00Trump, sazby a Čína - nejlepší a nejhorší scénář
18:01Summary: Koninklijke Philips NV (DIP), T-Mobile US
17:29Dolar začal týdnem růstem proti jenu, euro s ním drží krok  
17:00Co nyní ukazuje „index bublinovatosti“ akciového trhu
16:57Praha close - Začátek týdne byl zelený, KB +2,72 %
16:51Temelín plánuje na konec letošního roku další odstávku druhého bloku
16:45Technická analýza - Dolar po odrazu od týdenního pivotu, může na páru s jenem dále posilovat
16:00Shiller: Od příjmové nerovnosti ke konfliktům a válkám
15:58T. Vlk a B. Soták: Výsledková sezóna, AT&T a Time Warner, makrodata (video)
14:35CETV – Odhady výsledů za 3Q16: Vysoká základna za „slabým“ EBITem  
13:10Týdenní výhled 24. - 28. října  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board