Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

20.6.2006 11:24
Autor: 

Slovensko
Výnosová krivka sa pohla smerom hore pričom reagovala najmä na slabnúcu korunu. Trh ráta s tým, že na splnenie ambiciózneho inflačného cieľa bude nutné mať silnejší kurz. Slabnúci spotový devízový kurz preto automaticky tlačí hore aj úrokové sadzby. Tie bude treba zvýšiť na zabrzdenie inflačných tlakov alebo stimulovanie devízového kurzu k apreciácii. Najviac sa posunul hore krátky koniec. Ročné sadzby sa zvýšili asi o 8 bps.

Dvojročné až päťročné asi o 2-4 bps. Zvyšok krivky zostal prakticky nezmenený. Trh reagoval aj na vyššiu ako očakávanú infláciu. Harmonizovaný index HICP dosiahol 4,8%. Domáci výrobcovia tepla navyše indikujú, že požiadajú regulačný úrad o zvýšenie cien tepla pravdepodobne od októbra 2006. Pravdepodobne v rovnakom rozsahu ako v minulom roku. To by spôsobilo, že aj aktualizovaný odhad NBS na koniec roka by nemusel byť splnený (CPI na úrovni 3,7%). Inflačné riziká pretrvávajú, čo môže s odstupom času NBS opäť prinútiť uvažovať o ďalšom zvýšení sadzieb.

Polsko
Přes posun výnosové křivky směrem vzhůru nepřinesl minulý týden na polský dluhopisový trh žádné převratné změny. Největší pohyb výnosů nastal v úterý, kdy výnosová křivka reagovala na oslabení zlotého a vzrostla průměrně o 5 bps. Růst výnosů by byl pravděpodobně ještě větší, propad akciového trhu ale znamenal, že se část prostředků z něj přesunula na dluhopisy. Trh však překvapivě nereagoval na o něco vyšší polskou a americkou inflaci. Dluhopisy na rozdíl od zlotého také nijak výrazně nezasáhlo snížení ratingu Maďarska. Ve čtvrtek, kdy ke změně ratingu došlo, byly v Polsku trhy navíc uzavřeny, a tak růst výnosů především na dlouhém konci výnosové křivky nastala až v pátek. Výnosy pak při slabé likviditě vzrostly o 4 bps pro pěti a desetileté papíry, což ale bylo podstatně méně, než u obdobných splatností maďarských.

Kalendář tohoto týdne přináší řadu statistik, podle našeho názoru ale jak průmyslová výroba tak i index výrobních cen, maloobchodní tržby a jádrová inflace budou v souladu s očekáváním a nepřinesou na dluhopisový trh žádné výraznější podněty. Proto předpokládáme, že i pevně úročené nástroje bude reagovat spíše na vývoj na vyspělých trzích než na domácí události, pokud se ovšem příliš neodchýlí od očekávání.

Maďarsko
Výnosy maďarských dluhopisů vzrostly během minulého týdne po celé délce výnosové křivky, výnos pětiletého vládního dluhopisu dokonce vzrostl o více než 60 bps, a dostaly se na nejvyšší hodnoty od října minulého roku. Důvodem k oslabování dluhopisů byly zejména obavy z akcelerace inflace v důsledku vládních opatření, která se soustředila především na zvyšování daní. Vyšší než očekávaná jádrová americká inflace, která má tradičně negativní vliv na rizikovější aktiva s vyššími výnosy tentokrát maďarské dluhopisy prakticky neovlivnila, zato ránou pro maďarský dluhopisový trh bylo stejně jako pro forint zveřejnění sníženého ratingu agenturou S&P a následný slabý forint, což přineslo spekulace o zvyšování sazeb centrální bankou. Tento týden očekáváme, že dluhopisy zůstanou i nadále pod negativním tlakem zejména díky slabému forintu a s ním spojenými očekáváními dalšího zvyšování sazeb.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y