Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Co by měl být základ české energetické politiky?

21.6.2006 16:28
Autor: 

Energetická koncepce je velmi důležitým bodem hospodářské politiky země. Ceny energií jsou velmi významnou nákladovou položkou firem a ve svých peněženkách je cítí i spotřebitelé. Šok v podobě drahých energií má negativní dopad na výkonnost hospodářství a skrze druhotné efekty může rovněž roztočit spirálu inflace. Stát by se měl svou energetickou politikou snažit mírnit dopad takových šoků. Velké škody ale mohou vznikat i na životním prostředí, proto je tento ohled rovněž třeba vzít do úvahy. V neposlední řadě pak hraje roli i prostředí, ve kterém ekonomika funguje, a dostupnost jednotlivých typů energií.

Zdroje energií jsou dnes ve světě převážně fosilní paliva, tedy uhlí, ropa a zemní plyn, jaderná a vodní energie. Postupně narůstá také podíl takzvaných alternativních zdrojů, z nichž lze uvést větrnou a sluneční energii nebo spalování biomasy. Do této kategorie by spadala také geotermální energie, která je však velmi závislá na specifických přírodních podmínkách a výrazněji ji využívá jen Island.

Energie z uhlí je stále ve světě nejrozšířenější a má také největší podíl v České republice. Výhodou v ČR je dostupnost surovin, malé nároky na jejich přepravu, a tedy nízká cena. Nevýhodou je nepochybně vliv na životní prostředí. Emise oxidů síry klesly po zavedení odsiřovacích filtrů. To je však spojeno s dodatečnými náklady. Navíc zůstává problém oxidu uhličitého, který je zdrojem skleníkového efektu. ČR přistoupila na postupné snižování emisí CO2, sice zatím emisní povolenky plně nevyužívá, ale pokud přijdou závazky k dalšímu poklesu emisí, může se v dlouhém období stát CO2 zdrojem dodatečných nákladů. Opomenout nelze ani devastaci krajiny v důsledku těžby uhlí, která se ČR přímo dotýká.

Jaderná energie neprodukuje emise, má nízké variabilní náklady. Těžba uranu je ke krajině nepoměrně šetrnější než u povrchových uhelných dolů a krom toho není problém palivo dovézt vzhledem k jeho malému objemu. Nevýhodou jsou vyšší fixní náklady na stavbu elektráren, kde jsou nutné složité technologie. Také úložiště jsou problémem, a to jak politickým, tak z pohledu dalších nákladů. Technologie na využití již vyhořelého paliva jsou zatím hudbou budoucnosti.

Ropa a zemní plyn jsou významným zdrojem energie. V Evropě se příliš nevyužívá k výrobě elektrické energie, přesto se v poslední době objevují myšlenky na stavbu plynové elektrárny v ČR. Cenová dostupnost energie z ropy a plynu se vytratila s raketovým nárůstem cen těchto komodit na světových trzích, což je také zásadní nevýhoda pro tento typ energie.

Voda je zdroj energie bez emisí, bez nákladů na palivo, a tedy imunní vůči cenovým šokům vstupů. Omezením jsou však přírodní podmínky i počasí. Další rozvoj této energie v ČR spočívá spíše v malých místních hydroelektrárnách. Nevýhodou pro tuto energii jsou kromě přírodních omezení i vyšší fixní náklady a také mnohdy hrubý zásah do krajiny. Tři soutěsky sice v ČR nikdo nepostaví, avšak i pod hladinou českých přehradních nádrží již skončilo několik vesnic.

Zbývají alternativní zdroje. I na ty mnozí sázejí, jako jejich přednosti jsou uváděny ekologická šetrnost či nezávislost na cenách především ropy. Nevýhodou je relativně drahá energie. Zároveň pokud by měly tyto zdroje dodávat výraznou část energie, vyžádalo by si to velké plochy zastavěné solárními panely nebo větrnými generátory. To může být problém pro celkem hustě osídlenou Českou republiku, kde narůstá důležitost turistického ruchu.

Problematika energetické koncepce se dostala do popředí spolu s rychlým nárůstem cen ropy. Po parlamentních volbách se zároveň dostali do Sněmovny zelení s novým a mnohdy radikálním pohledem na energetickou politiku země. Zajímá nás tedy Váš názor! Co by měl být základ české energetiky?

Hlasování a diskuse o tématu probíhá ZDE


Váš názor
 • terorizmus může mít i zelenou barvu
  22.6.2006 14:44

  Soběstačnost ve výrobě a spotřebě el. energie je pro jakoukoli industrializovanou zemi základním předpokladem jejího nelimitovaného ekonomického rozvoje. Pro ČR není jiná cesta než rozvíjet JE. Pokud SZ prosadí svoje energetické chiméry, bude čas pomýšlet na emigraci.
  Energii z jádra nebo větru?
 • Jádro...
  21.6.2006 16:37

  Jádro... Co jiného ??? Není možné mít v republice cca 100 000 vrtulí a vedle toho ještě cca 10 uhelek v horkém stavu !!!
  QEntity
Aktuální komentáře
13.12.2017
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba