Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stanovisko Ministerstva financí k centrálnímu depozitáři cenných papírů

Stanovisko Ministerstva financí k centrálnímu depozitáři cenných papírů

22.6.2006 8:50
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF:
Otázka ocenění databází Střediska cenných papírů je jednou z otázek, které jsou v současné době diskutovány mezi žadatelem o povolení k činnosti centrálního depozitáře cenných papírů, tedy společností UNIVYC, a. s., (dále též jen „žadatel“) a Ministerstvem financí České republiky.

V této souvislosti je nutné zdůraznit, že Ministerstvo financí nechalo již k 1. květnu 2004 (!) vypracovat Znalecký posudek oceňující evidence Střediska cenných papírů podle ustanovení § 202 odst. 2 zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu (dále též jen „ZPKT“).

Závěry obsažené v tomto posudku však žadatel zpochybnil. Při vědomí změněné ekonomické situace způsobené zejména přijetím novely obchodního zákoníku č. 216/2005 Sb., jíž bylo do českého právního řádu zakotveno právo výkupu účastnických cenných papírů (tzv. squeeze-out), se i Ministerstvo financí posléze přiklonilo k variantě, nechat vypracovat nový znalecký posudek, který by tyto skutečnosti mohl akcentovat.

Žadatel však při předchozích jednáních s Ministerstvem financí opakovaně dával najevo, že v těchto změněných hospodářských podmínkách (po realizaci squeeze-outů) nelze vyloučit ztrátu jeho zájmu o tuto činnost.

Další otázkou, která je v současné době mezi Ministerstvem financí a žadatelem diskutována, je otázka úhrady nákladů spojených s poskytováním údajů osobami vedoucími evidenci investičních nástrojů oprávněným osobám ve smyslu § 115 ZPKT. Žadatel zpochybňuje zákonem předpokládaný model úhrady nákladů a v rámci přípravy prováděcí vyhlášky k tomuto ustanovení slibuje navržení modelu jiného. Žádné konkrétní návrhy, které by umožnily jednoznačnou analýzu, však žadatel do současné doby i přes řadu příslibů nepředložil.

Vzhledem ke skutečnosti, že s vypracováním znaleckého posudku jsou spojeny náklady v řádu statisíců korun, Ministerstvo financí zadá vypracování nového znaleckého posudku teprve bezprostředně poté, co se podaří výše zmíněné otázky vyřešit a zejména závazně odstranit nejistotu ze strany žadatele ohledně zájmu o provozování této činnosti. Vypracování kvalitního znaleckého posudku lze dle našeho odhadu předpokládat ve lhůtě několika měsíců (minimálně tří) od jeho zadání. Bez jasného potvrzení zájmu žadatele ale nebude Ministerstvo financí neúčelně vynakládat peníze ze státního rozpočtu.

Jak vyplývá z výše uvedeného, Ministerstvo financí věnuje otázce vzniku centrálního depozitáře cenných papírů zvýšenou pozornost. Pokud došlo k nějakým zdržením oproti původně předpokládaným termínům zahájení činnosti centrálního depozitáře, nelze tato zdržení v žádném případě přičítat Ministerstvu financí.

Závěrem musíme rovněž konstatovat, že otázka udělení povolení k činnosti centrálního depozitáře cenných papírů je již od 31. ledna 2005 předmětem správního řízení dozorového orgánu (od 1. dubna 2006 České národní banky), do nějž Ministerstvo financí nemůže žádným způsobem zasahovat. Hodnota evidencí Střediska cenných papírů není zákonem předpokládanou podmínkou pro udělení tohoto povolení, Ministerstvo financí však nevylučuje, že i tento údaj může mít vliv na konstrukci zákonem předpokládaného plánu obchodní činnosti.

Stanovisko vydalo MF jako reakci na článek na Patria.cz Budoucnost centrálního depozitáře zůstává stále nejistá


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data