Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Probudí-li se medvědi ze svého spánku... nezaspěte! Část 1.

Probudí-li se medvědi ze svého spánku... nezaspěte! Část 1.

26.06.2006 17:27
Autor: Roman Koděra, Patria Finance

Sbohem „býci“. Dobré ráno „medvědi“… i tak by se dala začít dnešní polemika o vývoji na akciovém trhu z pohledu některých kvalifikovaných investorů. Pokles akciových trhů ze začátku května tak může být dobrým signálem pro konec jednoho z nejdelších cyklů „býčího“ trhu. Toto je závěr několika lidí sledujících trh z pohledu technických indikátorů, které byly spolehlivě využívány v minulosti. Nabídka s poptávkou začala měnit svou orientaci od minulého léta, ale největší obrat zaznamenala v posledním měsíci. Jeden z indexů zobrazující poptávku investorů od společnosti Lowry’s Reports klesl na 15tileté minimum, naproti tomu podobně sestavený index prodejní nabídky vzrostl na tříleté maximum. To vedlo k prudkému poklesu cen a vysoké volatilitě - typické pro začátek konce.

Zvyšující se úrokové sazby, inflační tlaky a rozkolísaný dolar je spojením, které může přivést poslední „býčí“ trh patrně do finiše. To je poznámka Neda Davise, která přišla poté, co se diskontní sazba dostala na 6 %, sazba u hypoték vzrostla na 6,5 % a výnosová křivka se narovnala.

Je to již dlouhá doba, co se „medvědi“ na trhu neukázali. Současný „býčí“ trh začal v říjnu roku 2002 a až do března 2003 rostl, bez 10 %, protisměrné korekce. Jen jedinkrát byl tento „býčí“ trend delší, když od října 1990 do května 1996 trvalo 1420 obchodních dní než přišla 10% korekce.

Index S&P 500 klesl o 6 % od své rekordní hodnoty, které dosáhl 5. května letošního roku. Index Nasdaq nebo Russell 2000 jsou již o více jak 10 % z jejich maxim. Je to z důvodu, že „býčí“ nohy jsou tenké a převážná většina růstu byla realizována na small-cap a mid-cap titulech, které jsou obchodovány s nižšími objemy obchodů, ale také v případě poklesu je pro jejich akcionáře mnohem náročnější pozice prodat. Paul Desmond, prezident Lowry’s Reports, je přesvědčen, že „medvědí“ trh již nastal. Jeho společnost využívá indikátorů, které byly vynalezeny a jsou využívány přes 70 let. Podle jeho odhadů se pokles trhu zastaví až ve čtvrtém čtvrtletí nebo až začátkem roku 2007.

Někteří se mohou jen pousmát a říci, že přes 20% pokles cen komodit o žádném „medvědím“ trhu nevědí. Ale z pohledu trendů se práh této oblasti může přiblížit velmi rychle. Index S&P, ve kterém dominují akcie velkých společností, je z pohledu valuačních hodnot laciný a nemusí to být bezprostředně on, kdo bude první se ztrátou 20 %, nastane-li tento okamžik. Indexy Dow Jones nebo Russell 2000 mohou pocítit prodejní tlak rychleji. Pro ilustraci jen dodejme, že index Morgan Stanley Capital International Emerging Markets již svých 20 % od svého maxima z 8. května ztratil.

Současný pokles je podle některých také nebezpečný z důvodu toho, že ještě velká řada investorů zůstala případným „medvědím“ trhem nedotčena. Sentiment mezi investory zůstává pozitivní a ti očekávají korekci poklesu nebo tzv. „letní rally, či dokonce vsází na to, že velcí institucionální investoři kupují po poklesech ve velkém. Hedžové fondy zůstávají v „býčí“ náladě, což potvrdil týdenní průzkum manhatanské společnosti International Strategy and Investment Group. Ale podle této studie je optimismus mírnější než tomu bylo před vrcholem. Hedžové fondy jsou však vždy většími optimisty než ostatní i přes současný pokles trhů.

Společnost Leuthold Group, kterou vede Steve Leuthold, jenž je na trhu znám pro své historické a sektorové analýzy, upozorňuje své klienty na ten fakt, že i po současném poklesu se v jeho modelech nedostal trh do předprodaného teritoria. To se dá přeložit jako kontrariánský signál, který říká, že pokles může být hlubší a delší než je obvyklé, protože nikdo není zatím zaneprázdněn tím, že poslední otřes trhů není ničím jiným než náhodnou bouří.

Jednoduše řečeno si Leuthold myslí, že trh je „nezdravý“ a je na prahu „medvědího“ cyklu, před kterým varoval klienty na začátku června, kdy se v prvním týdnu tohoto měsíce zvýšila nervozita mezi investory a trh dosáhl svého dna. Na druhé straně Leuthold dodává, že 5% pokles indexu S&P na úroveň 1180 bodů dostane trh do „střední hodnotové meze“, která je z historického pohledu od roku 1957 dobrou „mezní“ hodnotou k nákupu. Kdyby došlo ještě předtím k poklesu indexu Dow Jones o 15 %, pak by byl tento předpoklad ještě více podpořen.


Váš názor
 • S&P 500 je levny?
  06.07.2006 10:00

  S&P 500 ma letos P/E priblizne 17.5. V historii se P/E pohybovalo mezi 7 a 22, s vyjimkou posledni internetove manie, behem ktere P/E dosahlo cca 40. Takze bych rozhodne nepovazoval S&P za levny, to by P/E muselo byt jednociferne. Myslim, ze P/E bude spis klesat, coz ale nutne neznamena, ze ceny akcii budou klesat.
  Pepa
 • Zadne strachy, kdo sleduje, ten nezachrape.
  27.06.2006 2:29

  I tak se vetsina investoru probudi a nakoupi jako obvykle az skoro pred vrcholem. Takovy expert se jeste nenarodil aby vcas nakoupil a vcas prodal. Investuji v short term. Nakupuji pred "zavirame" a prodavam kratce po "otvirame" (burzy)
  Thyronx
 • možná se domnívám špatně-dotaz na autora článku
  26.06.2006 21:02

  Možná se domnívám špatně,ale nemá být zmíněný býčí trh od 10/2002 do března 2006?Tomu by i odpovídalo delší období 6ti let 90-96. Je to již dlouhá doba, co se „medvědi“ na trhu neukázali. Současný „býčí“ trh začal v říjnu roku 2002 a až do března 2003 rostl, bez 10 %, protisměrné korekce. Jen jedinkrát byl tento „býčí“ trend delší, když od října 1990 do května 1996 trvalo 1420 obchodních dní než přišla 10% korekce. děkuji
  Honza
  • upřesnění
   27.06.2006 9:02

   Dobrý den, domnívá te se správně a je to také, tak napsáno a obsaženo ve slově současný "býčí" trh....poznámka je pouze k protisměrné korekci o 10 %, která nastala ve zmíněném období.
   Roman Koděra
  • Já bych měl dotaz jiného rázu
   26.06.2006 22:07

   A sic, dle autora článku vstupuje trh do období medvědí nebo býčí fáze.
   Klídek
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data