Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová výroba opět svižně roste: televizní obrazovky se opět rozsvítily

Průmyslová výroba opět svižně roste: televizní obrazovky se opět rozsvítily

13.07.2006 9:24
Autor: David Marek

(Komentář doplněn)
Objem průmyslové produkce se v květnu meziročně zvýšil o 12,2 procenta po dubnovém zpomalení na (revidovaná) 4,0 procenta. Nebýt o jeden pracovní den méně než loni v květnu, stoupla by produkce ještě o dva procentní body více. Dvouciferným tempem rostla výroba ve všech klíčových odvětvích. Nejvýrazněji opět přispěly automobilky a jejich subdodavatelé, ve výrobě optických a elektrických přístrojů odezněl krátkodobý dubnový výpadek některých výrobních kapacit.

V rámci zpracovatelského průmyslu nebylo v květnu jediného odvětví, kde by se produkce ve srovnání s loňským rokem nezvýšila. Dokonce i textilky potýkající s klesajícími cenami dováženého textilu a konfekce zvýšily svou produkci o 2,3 procenta. Celkovým průmyslovým statistikám opět nejvíce pomohla výroba dopravních prostředků, která vzrostla o 19,8 procenta. Souběh zvýšení výrobních kapacit a vzestupu domácí poptávky i vývozu výrazně pozitivně ovlivnil letošní vývoj průmyslové výroby v ČR. Dalším těžištěm českého průmyslu se stala výroba elektrických a optických přístrojů, kde také působí několik významných zahraničních investorů. Dubnové údaje byly poznamenány problémy hranického závodu LG.Philips Display, resp. jeho mateřského koncernu. V květnu se ovšem produkce v tomto odvětví vrátila k vysokému tempu růstu (+18,5 procenta). Třetí významný příspěvek ke zvýšení celkové průmyslové výroby se v květnu stala výroba kovů, kde se produkce zvýšila o 18,1 procenta.

Příznivý vývoj produkce se promítá do zaměstnanosti v průmyslu, která se v květnu meziročně zvýšila o 1,8 procenta. Zároveň stoupla produktivita práce o 10,8 procenta. Průměrná mzda stoupla o 8,0 procent (reálně o 4,8 procenta) na 20.089 Kč. Jednotkové mzdové náklady v průmyslu tak klesly o 2,5 procenta a pokračují v trendu zvyšující se konkurenceschopnosti z posledních třech let.

Indicií příznivého vývoje českého průmyslu i v následujících měsících je také statistika nových zakázek. Jejich hodnota se v květnu meziročně zvýšila o 30,9 procenta. Za celý letošní rok očekáváme růst průmyslové produkce o 10,5 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y