Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Unipetrol: Minoritní akcionáři pozorně sledují cenu, za kterou budou prodány Kaučuk a Spolana

19.7.2006 9:22
Autor: KBC/Patria

Unipetrol: Minoritní akcionáři pozorně sledují cenu, za kterou budou prodány Kaučuk a Spolana Sdružení minoritních akcionářů včera oznámilo, že bude zvažovat právní kroky proti Unipetrolu, pokud se společnost zbaví svých dvou dceřiných společností, Kaučuk a Spolana, za cenu, která bude nižší než 6,5 mld. Kč (286 mil. USD). Zástupce Sdružení minoritních akcionářů Michal Goliáš uvedl, že pokud prodej Spolany vynese méně než 1,5 mld. Kč a prodej Kaučuku méně než 5 mld. Kč budou toto vnímat jako poškozováni investic akcionářů.

Náš názor: Vzhledem k tomu, že polská společnost Dwory údajně nabídla za Kaučuk 4 mld. Kč, pravděpodobnost právních kroků ze strany sdružení narůstá. S ohledem na to, že nabídka oceňuje společnost na 14,1x našeho odhadu na čistý zisk za rok 2006 a překračuje náš odhad fundamentální ceny založený na modelu DCF (2,6 mld. Kč) o 55 %, nedomníváme se, že by to byl pro Unipetrol špatný obchod. Co se týká Spolany tak reálnou cenou se zdá být 1-1,2 mld. Kč za 100% podíl. Navíc zbavení jedné z vedlejších aktivit by mělo být vnímáno kladně pokud Unipetrol investuje získané prostředky do oblasti s vyšší návratností jako jsou třeba rafinérie. Proto považujeme případné právní kroky minoritních akcionářů za rizikový faktor.


Váš názor
 • bez diskuze
  19.7.2006 10:20

  Min. cena za Kaučuk musí odpovídat nejvyšší nabídce v soutěži ! Tu údajně nabídl fin. investor . Ať vedení Uni klidně prodá Kuauč firmě Dwory , ale za tuto nejvyšší cenu . Vnucovat minoritám představy a najití výhodností v dodavatelsko-doběrateských vztazích je totálně mimo realitu. Dwory jsou ryze privátní firma a není tudíž ani jediného důvodu , proč prodávat "cizímu privátnímu " subjektu něco levně ! To by pak měl Kaučuk zůstat dále raději ve skupině Uni. Dost bylo akcí - typu "Babišiád" , namířených proti minoritám.
  rýppal
  • chybka
   19.7.2006 13:13

   těmi dodavatelsko-doběrateskými vztahy bylo myšleno mezi PKN a Dwory.
   edfu
 • přátelé
  19.7.2006 9:33

  Nerozumím tomu proč by případné právní kroky měli být rizikem. Jesliže se budu prodávat něco pod cenou za jakou je to někdo ochoten koupit proč bych prodával levněji. To, že je pro PKN důležitější odbytová linie než cena je problém PKN, který přenáší na minoritní akcionáře UNI. Kdyby nabídla výměnu akcií min. za cenu jejich akvizic z východu + přiměřenou prémii a nabídla své akcie, neřešila by tyto problémy.
  edfu
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data