Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Poznáte namasírovaná čtvrtletní čísla?

20.7.2006 12:45

I správně vedené účetnictví je jen částečným základem pro odhad hodnoty akcie, respektive posouzení toho, zda je na trhu nadhodnocená, či podhodnocená. Pokud pak společnost přímo falšuje účetní záznamy či vědomě účtuje v nesouladu se skutečností (při vší subjektivitě tohoto výrazu), je to pro její akcionáře neštěstí. Příkladů takovéto činnosti lze zejména na západ od nás nalézt dost.

Vzorový model vypadá asi následovně: Management společnosti je si jist sám sebou, jeho odměny jsou navázány opčním programem na krátkodobý pohyb ceny akcie na trhu, takže co je lehčí než dát optimistický výhled (tj. až na hraně dosažitelného) co se týče ziskovosti firmy. Jak ale jde měsíc za měsícem, firma neroste tak, jak se předpokládalo. Management ale stále "pevně věří", že jde o krátkodobý jev a že se to nakonec rozjede. Navíc ti, kdo se na trhu pohybují, mají ve svém zorném poli tolik společností, že se nebudou vrtat v detailech výkazů jedné z nich (určitou anomálií mohou v tomto smyslu být malé trhy s pár akciemi, jako je CEE region, záleží ale na celkovém záběru analytického týmu). Čtvrtletním číslům se tedy trochu pomůže. Jenže to tak je i další čtvrtletí, atd. Společnost se nikdy nerozjede, jak bylo na počátku indikováno, ovšem akcionářům to je jasné až ve chvíli, kdy dojde k veřejnému přiznání toho, že čísla byla "trochu masírována". Nastává hon na čarodějnice, na ty pravé, i na ty domnělé.

Vidíme, že nutkání k falšování účetnictví je odrazem celkového formálního i neformálního nastavení fungování trhu - důraz investorů na krátkodobé výsledky, přílišná váha daná na obecné odhady managementu co se týče budoucích čísel a přehnaná reakce, pokud tyto nejsou načas "doručeny", odměny managementu navázané na krátkodobé výsledky, apod. Oblasti, kde lze účetní výkazy více či méně upravovat, pak závisí přirozeně na účetních standardech, na tom, jak místní úřady vyžadují jejich dodržování, i na tom, nakolik je eticky přípustné vůbec uvažovat o jejich manipulaci.

Mnoho "nesrovnalostí" pramení z toho, že účetnictví je pokusem o to popsat skutečnou ekonomickou situaci podniku. Nutně tak naráží na to, že ona skutečná ekonomická situace podniku je pouhou myšlenkovou konstrukcí a lze ji definovat mnoha způsoby. Není to tedy nic moc, ale nic lepšího asi není. Když se zeptáte na to, jak si podnik vede, dostanete rozdílnou odpověď od finančního ředitele, od provozního ředitele, od prodejců, atd. Co se týče samotných čísel, tenze se projevuje silně zejména v časovém rozlišení - v tom, jak společností teče hotovost (jediný skutečný determinant její hodnoty) a jaké má tato společnost výnosy a náklady. Dochází tak např. k tomu, že i pokud je proud hotovosti do společnosti malý, lze vykazovat relativně velké výnosy (a naopak), či mít malé náklady i pokud proud hotovosti ze společnosti je výrazný. I takové rozlišení mezi investicemi a náklady je sice obecně přijímaným, ale pouze konceptem. Vždy je tedy nutno mít na paměti, že účetnictví je obraz malovaný za určitým účelem a tento se zdaleka nemusí podobat tomu, co od něho požaduje akcionář/investor.

Příště se podíváme na hlavní oblasti, které lákají ty, kdo chtějí tento obrázek trochu domalovat (např. aby podpořily cenu akcie na trhu a své odměny).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2017
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)