Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Budoucnost české ekonomiky optikou ministerstva financí

Budoucnost české ekonomiky optikou ministerstva financí

26.7.2006 15:11
Autor: David Marek

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo svou pravidelnou čtvrtletní prognózu vývoje českého hospodářství. Odhad růstu HDP v letošním roce byl zvýšen na 6,2 procenta z dosud očekávaných 5,6 procenta. V tomto ohledu zůstává Patria mírně skeptičtější. Nicméně posuny ve struktuře HDP jsou shodné. Stejně jako ministerstvo financí počítáme s rostoucím vlivem domácí poptávky na dynamiku české ekonomiky při klesajícím podílu čistého exportu na růstu HDP. S tím je plně v souladu zvýšení odhadu objemu mezd a platů pro letošní rok. Z ostatních prognóz stojí za pozornost revize odhadu schodku běžného účtu z 2,3 na 3,0 procenta HDP. Zde naopak náš odhad oplývá větším optimismem a počítá se schodkem 2,4 procenta HDP. Zdrojem odchylky odhadů jsou patrně očekávání výše dividend převáděných do zahraničí. Porovnáme-li odhady ministerstva financí s průměrnými odhady na domácích institucích, vytvářejících ekonomické prognózy, najdeme výraznější odchylku jen u hrubé tvorby fixního kapitálu, kde konsensus (výrazně nižší) nezahrnuje data za 1. čtvrtletí, která byla překvapivě vysoká. Druhým případem je již zmíněný schodek běžného účtu, kde je konsensus nižší než odhad ministerstva financí i prognóza Patrie.

Klíčovou informaci prognózy ministerstva financí obsahují data o veřejných financích. V aktuálním materiálu se doslova uvádí, že příznivý vývoj z roku 2005 se v roce 2006 nebude opakovat. Odhad schodku vládního sektoru bez čistých půjček a dotací transformačním institucím (cílová veličina reformy veřejných financí) by měl letos stoupnout na 3,7 procenta HDP z loňských 1,8 procenta HDP. Prakticky by se měl pohybovat zhruba na úrovni roku 2002, tedy na úrovni před zahájením reformy veřejných financí. Odhady na rok 2007 ministerstvo financí prozatím neuvádí, ale je známo, že splnění všech závazků vzešlých z předvolebního běsnění by schodek státního rozpočtu i veřejných rozpočtů výrazně zvýšilo. Jediným pozitivem je skutečnost, že nám ministerstvo financí nenasazuje růžové brýle.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data