Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Není schodek jako schodek

3.8.2006 13:22

Americký president George Bush potřebuje každou dobrou zprávu, jakou může dostat. Nelze se tedy divit, že vývoj státního rozpočtu americké vlády mu dělá radost. Ze schodku okolo 5 % HDP v roce 2003 zůstal nakonec loni schodek jen ve výši 2,6 % HDP a letos to zřejmě bude ještě lepší: Schodek směřuje k úrovni 300 miliard dolarů, což je zhruba 2,3 % amerického HDP.

Je zajímavé, do jaké míry se kryje vývoj amerického rozpočtu, resp. jeho schodku s vývojem v Česku. Již v roce 2003 jsme psali, že shoda je od roku 2002 téměř dokonalá: Obě země se pohybují po naprosto identických rozpočtových trajektoriích. To je zajímavé z několika důvodů. Za prvé vystavuje zkoušce typickou představu o pravicových politicích jako ochráncích vyrovnaných rozpočtů a levicových utrácečů.

Za druhé, je nutné uvědomit si, že podstatná část amerických schodků v letech 2002-2004 pramenila z agresivního snižování daní, které prosadil president Bush. České schodky, na druhou stranu, byly a jsou spíše výsledkem zvyšování výdajů. Také zlepšení v posledních dvou letech má u nás jiné kořeny než v USA. Americké zlepšení je postavené na růstu příjmů daní ze zisku a daní placených fyzickými osobami, především těmi bohatými. Americké ekonomice se daří dobře a rozpočet se proto plní právě odvody ze zisku (daň ze zisku je v USA vyšší než u nás). V Česku je zlepšení rozpočtu postaveno také na růstu ekonomiky, ale především na zvýšení daní, především daně z přidané hodnoty.

Zdá se tedy, že ačkoliv americké i české schodky jsou téměř stejné, obě země jsou na dokonale zrcadlových trajektoriích: Američané napřed sníží daně a pak schodek dorovnávají zrychlením ekonomiky. My daně napřed zvýšíme a schodek srovnáváme vyššími odvody.

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
  • ???
    3.8.2006 14:17

    To ale nemyslíte vážně, nebo snad jo? Pane Schneidere dám Vám velice jednoduchou otázku. Jak to bude vypadat v letech 2006-2008. Myslíte si, že opět budeme kopírovat vývoj v USA. A jen pro zajímavost, našim podnikatelům se zvýšily daně velmi výrazně (myšleno minimální odvody).
    TK
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data