Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČTK: Maďarsko si v novém plánu nestanoví termín přijetí eura

04.08.2006 17:24
Autor: ČTK

Budapešť 4. srpna (ČTK) - Maďarsko se v novém plánu přibližování k měnové unii vzdá stanovení oficiálního termínu pro přijetí eura. Řekl to dnes maďarský premiér Ferenc Gyurcsány. Budapešť předloží Evropské komisi revidovaný konvergenční program 1. září.

"Konvergenční program neobsahuje cílové datum přijetí eura. Nejde přímo o euro, ale o to, jak vytvořit ve veřejných financích podmínky, které zavedení eura umožní," řekl Gyurcsány maďarské tiskové agentuře MTI.

Maďarsko má po letech rozpočtové nedisciplinovanosti velké problémy s veřejnými financemi. Letos jejich deficit překročí osm procent HDP, což bude nejvíce v EU a mnohem více, než je povolené maximum tří procent. Vláda původně chtěla mít euro v roce 2010, od toho však již ustoupila.

Ekonomové za nejbližší možný termín přijetí eura pokládají léta 2013-2014, avšak tento týden guvernér centrální banky Zsigmond Járai uvedl, že zavedení eura v Maďarsku do roku 2013 je nereálné.

Dnešní sdělení premiéra je podle ekonomů pozitivním krokem. Umožní to totiž vládě soustředit se na snižování schodku namísto cílení na nerealistický termín pro euro. Kurz forintu tak na premiérovo prohlášení příliš nereagoval.

Gyurcsány nedávno oznámil plán na ozdravení veřejných financí, který počítá se zastavením růstu deficitu a potom s jeho snížením. Guvernér Járai označil nová opatření za kontraproduktivní, protože sníží konkurenci, zpomalí hospodářský růst a zvýší inflaci. Kroky vlády ale přivítal evropský komisař pro měnové záležitosti Joaquín Almunia

Slovensko chce přijmout euro v roce 2009, nový premiér Robert Fico však nedávno uvedl, že se tak stane, jen když to bude pro Slovensko výhodné. Česká republika by měla podle současné dosluhující vlády zavést euro v roce 2010.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.11.2025
22:04Americké akciové indexy pod tlakem medvědů  
17:24Jeden z největších monetárních „experimentů“ historie
17:09Footshop a.s.: Zveřejnění finančních výsledků za Q3
15:50Švýcarsko se dohodlo s USA na snížení dovozního cla z 39 na 15 procent
15:33Goldman Sachs: Prosincové snížení sazeb by bylo namístě, inflace je povzbudivá a trh práce slabší
13:44UBS: Rok 2026 přinese „novou éru Evropy“. Sázejte na akcie GOTCHA
12:43Eurostat: Růst ekonomiky EU ve třetím čtvrtletí zrychlil na 0,3 procenta
11:47Perly týdne: Během internetové bubliny to bylo jiné
11:36UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
11:16Akcie se dostaly pod tlak obav z Fedu a valuací  
11:01Britská rozpočtová nejistota: Reevesová ustupuje od daňových plánů, trhy reagují výprodejem
10:51MONETA Money Bank, a.s.: Akcionáři schválili výplatu mimořádné dividendy 4 Kč na akcii
10:49Moneta schválila vyplacení mimořádné dividendy 4 koruny na akcii
10:32Bitcoin padá pod 97 tisíc USD. Nucené likvidace za miliardu dolarů
10:04Amazon s Microsoftem jdou proti Nvidii. Podporují zákon omezující vývoz čipů do Číny
9:54Siemens Energy zvyšuje projekce díky AI a silné poptávce, akcie přidaly přes 12 %
8:58Rozbřesk: Evropský průmysl v kladných číslech, výkony jsou však velmi váhavé
8:49CZG a Moneta svolávají valnou hromadu, Evropa tlačí na Google a bitcoin propadl pod 100 000 dolarů  
6:08Evropské akcie překonaly obavy. Jejich zisky rostou, valuace zůstávají atraktivní  
13.11.2025
22:00Americké akciové indexy se výrazně propadají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data