Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace v červenci: rekreace a benzín kontra letní výprodeje

Inflace v červenci: rekreace a benzín kontra letní výprodeje

08.08.2006 9:26
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Index spotřebitelských cen v červenci stoupl o 0,4 procenta. Meziroční inflace se tak posunula na 2,9 procenta z červnových 2,8 procenta. Inflace nepřekvapila svou výší ani příčinami. Sezónně vyšší ceny rekreace a další vzestup cen pohonných hmot se daly očekávat, stejně jako na druhé straně klesající ceny oblečení a obuvi v souvislosti s letním výprodejem. Červencová inflace nezavdala důvod, aby trh změnil svůj názor a nepočítal s ještě jedním zvýšením úrokových sazeb v letošním roce.

Počasí nám v červenci přálo, tedy alespoň k rekreaci, a nevyrazit na dovolenou chtělo značné sebezapření. Cestovní kanceláře, penziony, hotely a kempy obvykle o prázdninách výrazně zvyšují své ceny znaje sezónní vzepětí poptávky po službách, jež nabízejí. Dovolená s komplexními službami v červenci v průměru zdražila o 17,2 procenta, tedy prakticky ve stejném rozsahu jako v předchozích letech. Turistům cestujícím do zahraničí přeje sílící česká měna. Dovolenou naopak prodražují vyšší ceny pohonných hmot a palivové příplatky u letecké dopravy.

Právě pohonné hmoty byly v červenci druhým nejvýznamnějším inflačním impulsem. Natural 95 přidal dalších 60 haléřů a v závěru července se v průměru prodával za 31,58 korun za litr. Současné další zvýšení cen ropy způsobené zastavením těžby na největším ropném poli v USA kvůli korozi přepravní linky a napjatou situací na Blízkém Východu by mohly zvýšit ceny pohonných hmot v ČR v nejbližších týdnech o další desítky haléřů.

Hlavním desinflačním impulsem zůstávají ceny textilu a obuvi. V červenci klesly o 2,2 procenta. Na začátku léta obvykle výrazně klesají v souvislosti se zahájením sezónního výprodeje. Nicméně letošní červencový propad cen převýšil obvyklé sezónní pohyby. Příčinou jsou klesající dovozní ceny, jimž pomáhá jak silná koruna, tak rostoucí objem dovozu tohoto zboží z asijských zemí. Deflace v cenách textilu a obuvi již v meziročním měřítku dosáhla 7,1 procenta.

V opačné situaci jsou ceny potravin. V červenci také obvykle klesají s rostoucími dodávkami letošní úrody zeleniny a brambor. Zde byl ovšem pokles cen nižší než obvyklý sezónní pohyb. A nepomohly tomu ani levnější káva, čaj a čokoláda, které byly přeřazeny zpět do snížené sazby DPH. Meziroční inflace v cenách potravin se posunula na 2,4 procenta z červnových 0,9 procenta. Suché počasí by mělo snížit objem letošní sklizně obilovin a další zvýšení cen mouky a pekárenských výrobků by přineslo další impuls k inflaci v cenách potravin a celkové spotřebitelské inflaci.

Očekáváme, že se na konci letošní roku bude inflace pohybovat přibližně na současné úrovni. Nicméně v příštím roce by mohla být znatelně vyšší. Podle naší prognózy by se mohla přiblížit hranici čtyř procent. ČNB na toto riziko již zareagovala zvýšením své klíčové úrokové sazby o 25 bazických bodů. Vzhledem k indiciím vývoje domácí poptávky, inflačním rizikům přicházejících ze strany cen ropy a potravin, a riziku zvýšení inflačních očekávání, se zvyšuje pravděpodobnost, že centrální banka zpřísní měnové podmínky letos ještě jednou a v sérii zvyšování sazeb bude pokračovat i v příštím roce.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y