Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance v červnu: rekordní dividendy břemenem běžného účtu

Platební bilance v červnu: rekordní dividendy břemenem běžného účtu

11.8.2006 10:19
Autor: David Marek

(Komentář doplněn)
Schodek běžného účtu platební bilance v červnu prudce vzrostl na 27,1 miliardy korun z květnových 9,5 miliardy. A to i přes opětovné zlepšení salda zahraničního obchodu i bilance služeb. Příčinou je rekordně vysoký odliv prostředků formou výplaty dividend. Právě tento faktor se mohl stát jednou z příčin dočasného oslabování kurzu koruny v průběhu června. Ve 2. čtvrtletí se podle našeho odhadu schodek běžného účtu prohloubil na 3,2 procenta HDP z 2,6 procenta v prvních třech měsících letošního roku.

Úspěch české ekonomiky je do značné míry výsledkem přílivu zahraničních investic v předchozích letech. Tyto investice ovšem nejsou charitativní činností. Investoři chtějí v ČR vydělat stejně jako všude jinde na světe. A loni se jim u nás dařilo nadmíru. Sklizní úspěchu je letošní rekordně vysoký odliv dividend do zahraničí. Zejména červnová hodnota vysoko převyšuje jakékoli dosavadní informace o repatriovaných ziscích. Vedle dividend ovšem zahraniční firmy velkou část zisku reinvestují v české ekonomice. Podle odhadu ČNB je to letos zhruba devět miliard měsíčně. Rozložení zisku zahraničních investorů je následující: 75 procent je reinvestováno, 25 procent vyplaceno na dividendách. Nicméně vzhledem k metodice statistiky platební bilance i reinvestované zisky prohlubují schodek běžného účtu. Ten se v letošním 2. čtvrtletí prohloubil na 50,7 miliardy korun, zatímco loni ve stejném období činil 30,2 miliardy korun.

Finanční účet dosáhl přebytku 8,3 miliardy korun. Příliv přímých zahraničních investic drží především vysoké reinvestice zmínění v předchozím odstavci. Nových přímých zahraničních investic je ovšem letos velmi málo. Za prvních šest měsíců dosahuje jejich čistý příliv pouhých 3,1 miliardy korun. Portfoliové investice skončily s mírným přebytkem 1,5 miliardy korun. V první polovině června přišel strmý propad titulů na pražské burze. Dokonce měsíce ale většina akcií stačilo vymazat ztráty a burzovní indexy na konci června dosáhly vyšších hodnot než na začátku téhož měsíce. Investice do akcií tak skončily v platební bilanci čistým přílivem v objemu 2,0 miliard korun. V případě dluhopisů zůstala bilance prakticky vyrovnaná.

Za celý letošní rok očekáváme schodek běžného účtu 90 miliard korun (2,8 procenta HDP) po loňském záporném saldu 62,5 miliardy korun (2,1 procenta HDP).

Váš názor
 • takové byly vize CSSD
  11.8.2006 13:47

  natáhnout do ČR velké společnosti a investory. Nadnárodní kapitál, který je bezejmenný a nelze ho nikomu závidět. Takoví investoři ovšem nenechávají své zisky v zemi podnikání, ale převádí si ho do bezpečných teritorií. Jediný, kdo nechá svůj zisk doma (a doma ho i utratí) je domácí a "konrétní" podnikatel a tím více OSVČ. Jenže Ti jsou bohužel pod vládou ČSSD téměř vyhubeni. A to díky oficiální vládní propagandě - co podnikatel to hajzl a zloděj. A pak se zase všichni začnou divit .... Velké firmy zmizí a militantní Odbory budou bojovat proti počasí ...
  MartinFX
  • 11.8.2006 14:33

   Martine mně to taky štvě, že zisky nezůstanou doma. Problém je ale někde jinde. Proč se k nám za nadnárodními firmami táhnou cizokrajné malé firmy, proč je nevytlačí naše?. OSVČ naše teritorium neposunou na vysoký technologický standart.
   rejp
 • ja se vzdycky jen divim
  11.8.2006 12:30

  ze s e tomu nekdo divi. To je preci jasne, ze zahranicni investice tu jsou pro zahranicni vlastniky a ne pro nas. Nikdo neni charita a lide na zapade uz vubec ne. Budou chtit vybirat cim dal vice zisku, cim dele tady budou.
  tulen
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data