Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ÚOHS: Rekordní pokuta 370 mil. korun uložena RWE Transgas

ÚOHS: Rekordní pokuta 370 mil. korun uložena RWE Transgas

11.8.2006 12:08
Autor: 

Následuje tisková zpráva ÚOHS:
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil dne 10. srpna 2006 nepravomocně dosud nejvyšší pokutu jedné společnosti v rámci jednoho správního řízení. Jedná se o sankci 370 milionů korun společnosti RWE Transgas za zneužití dominantního postavení na trhu s plynem.

Dominant porušil zákon o ochraně hospodářské soutěže tím, že od listopadu 2004 předkládal provozovatelům regionálních distribučních soustav nenáležejících do holdingu RWE návrhy smluv o koupi a prodeji zemního plynu obsahující podmínky, které tyto firmy znevýhodňovaly oproti konkurenčním regionálním distributorům náležejícím do skupiny RWE.

RWE Transgas dále dle rozhodnutí ÚOHS omezuje od 1.1.2005 svými smlouvami s distributory možnost prodávat plyn mimo území, které tito distributoři obhospodařují a tím účinně brání rozvoji konkurence na postupně se liberalizujícím trhu.

Třetí forma zneužití dominantního postavení se týká stanovení ceny za uskladnění plynu pro rok 2005 pro kategorii oprávněných zákazníků ve stejné výši, jako byla stanovena pro chráněné zákazníky ze strany Energetického regulačního úřadu. Přitom náklady pro jednotlivé kategorie zákazníků jsou odlišné.

Kromě pokuty byla uložena také opatření k nápravě spočívající v upravení smluv tak, aby do budoucna nebyli znevýhodněni regionální distributoři plynu nepatřící do skupiny RWE. Odstranění další z bariér soutěže spočívá ve stanovení podmínky umožnění dodávek plynu do bilanční zóny kteréhokoliv provozovatele regionální distribuční soustavy. Musí být učiněna taková opatření, aby odběratelé plynu měli možnost zvolit dodávku této komodity od kteréhokoliv dodavatele bez ohledu na jeho bilanční zónu.

ÚOHS šetří trh s plynem od konce léta 2005. V tomto období obdržel několik podnětů tzv. oprávněných zákazníků (těchto společností bylo v době zahájení řízení 35 a jde o velké odběratele), kteří mají od 1. ledna 2005 teoretickou možnost vybrat si svého dodavatele zemního plynu. Šetření se netýkalo regulovaných cen pro tzv. chráněné zákazníky, tedy domácnosti a malé firmy. Tyto ceny nestanovuje RWE Transgas, ale Energetický regulační úřad. Správní řízení bylo zahájeno 23. listopadu 2005 a bylo vedeno podle komunitárního práva, takže závěrečný výrok byl také konzultován s Evropskou komisí. V průběhu správního řízení ÚOHS jeho účastníkovi sdělil své výhrady a upozornil na možnost přijetí závazků odstraňujících protisoutěžní stav na trhu a v tomto případě také možnost vyhnout se sankci. Na tento návrh však společnost RWE dostatečně nereagovala a na druhé straně podala ke Krajskému soudu v Brně žalobu proti nezákonnému postupu Úřadu (byla soudem zamítnuta) a posléze také kompetenční žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu. V daném případě lze označit chování dominanta za velmi závažné, neboť představuje pro obchodníky s plynem velmi významnou bariéru pro rozvoj jejich podnikání v liberalizujícím se sektoru. Dle názoru ÚOHS RWE Transgas jednal s úmyslem co nejvíce posílit postavení regionálních distributorů v jejich bilančních zónách, a to právě v rozporu se zamýšlenou a probíhající liberalizací v plynárenství. Postiženi byli také tzv. oprávnění zákazníci, kteří měli v důsledku chování RWE Transgas téměř nulový prostor ve výběru dodavatele. Byly totiž vytvořeny podmínky prakticky vylučující podávání plně konkurenčních nabídek. Při stanovení výše pokuty bylo RWE Transgas mj. připočten k tíži fakt, že neukončil jednání, které mu ÚOHS vytkl, nutné změny odmítal a trval na podmínkách, které jednostranně sám navrhl. Jako polehčující okolnost lze na druhé straně uvést, že Úřad dosud s uvedenou společností nevedl žádné správní řízení pro možné porušení soutěžních pravidel.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
  11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
  14:30USA - CPI, m/m
  20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba