Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Produkční ceny v červenci: v průmyslu strmě vzhůru, zemědělství koriguje červen

Produkční ceny v červenci: v průmyslu strmě vzhůru, zemědělství koriguje červen

14.8.2006 9:27
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Index cen průmyslových výrobců se v červenci zvýšil o 0,7 procenta a meziroční inflace měřená tímto cenovým indexem stoupla na 2,4 procenta z červnových 1,8 procenta. Výrazné zvýšení indexu cen průmyslových výrobců mají na svědomí ceny potravinářských výrobků, kovů a rafinérské produkce. Index cen zemědělských výrobců klesl o 6,7 procenta a do značné míry korigoval červnový vzestup. Meziročně jsou ceny v zemědělství vyšší o 1,4 procenta.

Rébusem letošní inflace jsou ceny zemědělské produkce a následně potravin. Index cen zemědělských výrobců se v červnu zvýšil o 9,1 procenta, v červenci ovšem klesl o 6,7 procenta. Obě změny výrazně převyšují obvyklé sezónní pohyby. V reakci na prudký červnový vzestup cen zemědělské produkce stouply ceny potravinářské produkce o 0,9 procenta a staly se hlavním faktorem zvýšení celkového indexu cen průmyslových výrobců. Prognózy letošní sklizně nejsou v případě obilovin příliš příznivé, což by se mohlo v příštích měsících projevit v cenách mouky a pekárenských výrobků.

Zdárně jim sekundovaly ceny rafinérské produkce, kovů a hutních výrobků. Zde je příčina ryze externího charakteru v podobě růstu cen surovin na burzách ve světe. Aktuální dění na komoditních trzích bohužel nenabízí světlé vyhlídky ani na srpen.

Důležitou informaci nabízí rozklad indexu cen průmyslových výrobců. Spočítáme-li jádrovou inflaci ve výrobních cenách vyloučením potravin a rafinérské produkce, zjistíme, že došlo k jejímu zvýšení na 1,8 procenta z 1,0 procenta v červnu. Podobný obrázek nabízí také index neobsahující ani ceny hutní produkce. Je tedy zřejmé, že ke vzlínání inflace dochází také v ostatních odvětvích a nelze jej svádět jen na drahou ropu, železo a výkyvy počasí.

Na konci letošního roku očekáváme, že inflace v průmyslových výrobních cenách dosáhne 3,6 procenta.

Pokračování příznivého trendu vývoje průmyslové výroby a rychle stoupající ceny průmyslových výrobců hovoří jednohlasně pro další zpřísnění měnových podmínek. O to se nyní ovšem opět stará kurz koruny. Dojde-li ke zklidnění situace na devizovém trhu, můžeme počítat s dalším zvýšením úrokových sazeb na konci letošního roku či na začátku roku příštího.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data