Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: V ČR se ve 2. čtvrtletí ubytovalo o sedm procent více hostů

ČTK: V ČR se ve 2. čtvrtletí ubytovalo o sedm procent více hostů

21.08.2006 12:47
Autor: 

Praha 21. srpna (ČTK) - Do ubytovacích zařízení v České republice přijelo ve druhém čtvrtletí 3,4 milionu hostů, což představovalo meziroční sedmiprocentní nárůst. Zhruba stejně rostly příjezdy cizinců i počty ubytovaných Čechů. Nejvíce zahraničních hostů bylo z Německa, nejnavštěvovanější zůstala tradičně Praha. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

Domácích rekreantů se ubytovalo proti předchozímu roku o 6,9 procenta více, bylo jich celkem 1,6 milionu. Počet zahraničních hostů vzrostl díky posunu Velikonoc na duben o 7,1 procenta na 1,8 milionu lidí.

Růst počtu ubytovacích hostů ze zahraničí a především z ČR byl ve druhém čtvrtletí vyšší, než se čekalo, řekl analytik Jaromír Beránek. Pomohl sice pozdní termín Velikonoc, na druhou stranu ale turistice neprospěl poměrně chladný červen. V poslední době z ciziny do Česka přijíždí více individuálních turistů. Organizované skupiny jsou stále méně časté a také čím dál menší. Zatímco v 90. letech přijížděly obvykle autobusy s 50 turisty, dnes jsou skupiny turistů z Evropy většinou 20členné, velké skupiny jezdí jen z asijských zemí.

Charakteristický je pro letošní rok mnohem větší tlak turistů a CK na ceny ubytování. Důvodem je nadbytek ubytovacích kapacit, ale také silná koruna, která cizincům pobyty v Česku prodražuje. V Praze by tak po letech růstu mohly ceny letos klesnout až o 15 procent.

Příjezdy cizinců by přesto mohly letos za celý rok dosáhnout rekordních hodnot. Beránek očekává růst o pět až sedm procent na 6,7 až 6,8 milionu cizinců. Státní agentura CzechTourism má konzervativnější odhad. Podle mluvčí Karin Šeligové by mohlo přijet 6,4 až 6,7 milionu cizinců. Podle Beránka ale letos také překvapivě po letech stagnace poroste také domácí turistika.

Devizové příjmy od turistů porostou letos podobně jako v minulých letech kvůli silné koruně pomaleji než příjezdy. Loni utratili turisté v zemi 111 miliard korun. Letos Beránek očekává růst o dvě až čtyři procenta na 113 až 116 miliard korun.

Jako obvykle byla nejčastějším cílem zahraničních hostů Praha, kde se ubytovalo 57,6 procenta hostů, a dále Karlovarský (7,5 procenta) a Jihomoravský kraj (6,5 procenta). Nejvýraznější nárůst v celkovém počtu příjezdů zaznamenal Karlovarský kraj, kam letos přijelo o 21,2 procenta více hostů. Nárůst podle statistiků nastal především díky nově otevřeným luxusním hotelům. Jediným krajem, kde se ve druhém čtvrtletí počet příjezdů mírně snížil, byla Vysočina.

Podle země trvalého pobytu pocházelo již tradičně nejvíce turistů z Německa. Na druhém místě byli Britové, přestože se opakoval pokles jejich návštěvnosti zhruba ve stejné výši jako v prvním čtvrtletí, tentokrát o 13,4 procenta. Třetí místo obsadila Itálie.

Postavení těchto zemí v žebříčku TOP 10 je již delší dobu stabilní. Během roku navíc nepodléhá sezonním výkyvům. Země jako USA, Francie, Polsko, Slovensko a Nizozemsko se sice v žebříčku vyskytují rovněž pravidelně, ale jejich pořadí se v roce mění, uvedl ČSÚ.

Velký růst v posledních letech registruje statistika u příjezdů Rusů. Důvodem je podle Beránka operativnější vyřizování víz, ale také dobrá propagace Česka na ruském trhu. Přibylo také Američanů, což by mohl být již první výsledek kongresu amerických CK ASTA, který se konal na jaře v Praze. Naopak úbytek Britů je v posledních letech dán přesunem organizovaných cest mladých za zábavou dál na levnější východ.

Chladnější počasí a místní povodně způsobily, že se v letošním druhém čtvrtletí ubytovalo méně hostů v kempech a chatových osadách, než tomu bylo ve stejném období loni. Využití pokojů u hotelů a penzionů činilo ve druhém čtvrtletí 46,9 procenta. Nejvyšší využití vykázaly stejně jako loni pětihvězdičkové hotely (68 procent), které zaznamenaly nárůst o 5,7 bodu. Ostatní hotely a penziony měly čisté využití pokojů ve výši 40,8 procenta, tedy o 3,1 bodu více, informoval ČSÚ.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data