Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FED : Scénář snižování úrokových sazeb je na světě… jen se liší názory, kdy začne

FED : Scénář snižování úrokových sazeb je na světě… jen se liší názory, kdy začne

21.08.2006 17:03
Autor: Roman Koděra, Patria Finance

Po 17ti zvýšeních v řadě se na posledním zasedání FMOC jeho účastníci rozešli bez jakékoliv akce. To otevřelo otázku, co bude dál, a kdy a za jakých okolností Fed svou politiku změní. Podle některých analytiků dotázaných na Wall Street je determinující proměnou případného snížení sazeb ekonomický růst a ne inflace.

Vývoj z posledních dní naznačuje, že by Fed k uvolnění politiky mohl přistoupit po vyčkávání na současné úrovni a prvního snížení sazeb bychom se mohli dočkat na začátku příštího roku.
Ale ekonomové jako Jan Hatzuis a Ethan Harris upozorňují, že Fed přistoupí na snížení úrokových sazeb až v případě většího zpomalení růstu. Inflace bude mít s tímto rozhodnutím velmi málo co společného. Hatzius, hlavní ekonom Goldman Sachs, říká, že první snížení přijde dříve než většina očekává, pravděpodobně v prvním čtvrtletí roku 2007. Proč? Protože Fed reaguje vždy promptně na zvýšení míry nezaměstnanosti.

Hatzius ve svém posledním komentáři klientům zaslal, že pokud se Fed bude chtít vyvarovat recese, musí přistoupit k agresivnímu uvolnění měnové politiky okamžitě, když začne růst nezaměstnanost. Od poloviny roku 1960 podle analytiků Goldman Sachs Fed vždy přistoupil ke snížení sazeb pokud nezaměstnanost vzrostla o jednu šestinu procentního bodu.

Hatzius již pozoruje pohyb na pracovním trhu tím „správným“ směrem. Za tímto prohlášením hledejme proč Goldman Sachs očekává agresivní pohyb úrokových sazeb ze současných 5,25 % na 4 % na konci roku 2007.

Protikladem odhadů Goldman Sachs je odhad hlavního ekonoma Lehman Brothers Ethana Harrisese, který předpokládá další dvě zvýšení úrokových sazeb až na 5,75 % poté, stagnaci nejméně na rok a pak snížení na 5,50 %. Což by teoreticky mělo nejdříve nastat ve čtvrtém čtvrtletí roku 2007.
Proč? Protože ekonomika nezpomaluje o tolik, aby to vedlo k tlaku na Fed snižovat sazby a protože inflace stále akceleruje. Harris tak uvádí, že k tomu, aby Fed dnes snížil sazby, potřebuje pokles HDP o 1% a čistá inflace by musela klesat.

A tak se do hry opět dostává dekádu staré pravidlo ekonoma Johna Taylora, známé jako Taylorovo pravidlo. Toto pravidlo při současném postavení ekonomiky říká, že Fed je ve fázi, kdy se rozhoduje inflace kontra růst .

Pro snížení inflace musí Fed použít všechny prostředky na stlačení hospodářského růstu pod trendovou linii . Je-li trend růstu nad 3 % , bude trvat nejméně rok stlačit jej jen na polovinu a snížit tak inflaci z 2,5 % na 2 %, tak to vidí Hatzius.
Druhým dechem dodává, že Taylorovo pravidlo je jednoduchým pohledem na Fed. Fed je velmi citlivý na pokles růstu a jeho politika není lineární.

Podle vysledovaných údajů měla americká ekonomika historicky velmi obtížné období udržení růstu pod trendovou hranicí aniž by upadla do recese, která se objevila vždy, když průměrná tříměsíční míra nezaměstnanosti vzrostla o jednu třetinu procentního bodu.

Harris se spíše ztotožňuje s názorem, že ekonomika prudce nezpomaluje a teprve když růst klesne pod 2 % a nezaměstnanost se pohne vzhůru, pak přijde signál pro Fed ignorovat další pohyb inflace.
Ironicky, finanční trhy posledním růstem naznačují, že se zpomalování nebojí a tím snižují možnost Fedu stimulovat ekonomiku dalšími impulsy.

Zůstává tedy poslední otázka: Ovlivní pokles realitního trhu celou ekonomiku nebo ne? Harris připouští další tlak na trhu nemovitostí, ale ne takový, který by měl zastavit ekonomický růst.

A tak podle odhadů těchto dvou renomovaných ekonomů se určitě Fed bude v následujícím období činit a jeho pauza byla dočasná.


Váš názor
 • Zajimavy clanek
  23.08.2006 0:33

  pro mne a akciove trhy urcite zajimavy.
  Thyronx
Aktuální komentáře
22.01.2021
17:00Mora z ČNB: Příští pohyb sazeb vidím spíše vzhůru
16:26Rozdíl mezi americkými a evropskými akciemi
16:09Intel zatím neplánuje outsourcing výroby čipů (komentář analytika)  
14:42VW za loňský rok čeká provozní zisk kolem deseti miliard eur
14:42Perly týdne: Akcie nastaveny na dokonalost, dolar na pokles a u nás nezájem o paušální daň
14:19FAZ: Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš
13:14Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom
13:12Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta
12:32Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu dále klesla
11:41Tomáš Vlk: Hodnotové a cyklické akcie by letos měly mít v portfoliu větší prostor
11:29NET4GAS uskutečnila úpis dvou tranší korunových dluhopisů včetně výjimečné na korunovém trhu za posledních 10 let
11:12Negativní dopoledne. Investoři si všimli, že koronavirus zůstává problémem  
10:29Škodě loni v Česku klesla výroba na tři čtvrtě milionu aut
10:25Masivní fiskální podpora a inflace jako šedá labuť
9:42Vláda spolu s nouzovým stavem prodloužila i epidemická opatření
9:07Rozbřesk: Dluh zemí eurozóny překonal 97 % HDP
9:05Ifo: Čína má největší přebytek běžného účtu, překonala Německo
8:50Evropské burzy před daty z eurozóny zřejmě ráno zahájí níže  
8:26Hodnota bitcoinu klesla pod 30.000 dolarů
8:08PFNonwovens a.s. oznamuje kalendář zveřejňování výsledků na rok 2021

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  0:30JP - CPI, y/y
  8:00UK - Maloobchodní tržby bez PHM, y/y
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - PMI v průmyslu
  13:00Schlumberger NV (12/20 Q4)