Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Levnější roaming evropských komisařů

22.08.2006 15:59

Jedním z nejdůležitějších ředitelství Evropské komise je „Competition Directorate General“ vedený nizozemskou komisařskou Neelie Kroes. Proti její nominaci protestovali především zástupci levice v Evropském parlamentu, kteří se obávali příliš „pro-business“ komisařky, která byla členkou celé řady správních rad. Zdá se ovšem, že politika komisařky Kroes tyto obavy nenaplňuje, neboť ji zcela zastiňuje její kolegyně z Lucemburska, komisařka Viviane Reding, která dostala poměrně neatraktivní portfolio komisařky „pro informační společnost a média“. Odvážným tahem se však snaží zasáhnout oblast ochrany konkurence.

Poslední iniciativou „informačního ředitelství“ je snaha snížit poplatky za mezistátní telefonické spojení přes mobilní operátory. Původní idea ředitelství byla, že cena mezinárodního hovoru by se neměla lišit od normálního vnitrostátního hovoru. Po „důkladné analýze“ došlo ředitelství k názoru, že operátoři by měli snížit ceny o polovinu, nebo raději o 70 %. Viviane Reding navrhuje zavést novou regulaci, která by od příštího roku stanovovala maximální ceny za velkoobchodní poplatky mezi operátory a zároveň omezovala maloobchodní přirážku k těmto cenám. To znamená, že by de facto regulovala maloobchodní ceny roamingu ve všech 25 státech Evropské unie.

Jde o poměrně zásadní vpád Evropské komise do regulace businessu. Doposud Komise zasahovala tam, kde viděla narušení konkurenčního prostředí a kde to mohla dokázat. V mobilní telefonii panuje tvrdá konkurence a návrh komisařky Reding ani nijak nenaznačuje, že by to tak nebylo. Prostě se jí jen zdají ceny za roaming moc vysoké…

Aby byla regulace zavedena, musí s návrhem Komise souhlasit Evropský parlament a Rada ministrů. Lze jen doufat, že když už se nepodařilo komisařce Kroes vysvětlit kolegům, že regulace je škodlivá, že alespoň v jedné z dalších evropských institucí zavládne zdravý rozum a návrh nebude přijat. Jedním z jeho vedlejších efektů by mohlo být i to, že by stouply ceny místního volání, či by se omezily programy na dotování jiných služeb mobilních operátorů (nové telefony, přestupy mezi operátory). Výsledkem by tedy byly vyšší ceny pro „obyčejné zákazníky“, kteří volají jen svým přátelům a příbuzným a nižší ceny pro neustále cestující byznysmeny (a evropské komisaře…).


Váš názor
  • Nesouhlasím
    22.08.2006 21:38

    S poslednim odstavcem docela nesouhlasim. Podle meho nazoru by pokles cen naopak mohl vest k vyssimu zisku, protoze by stoupl pocet hovoru. Princip je obdobny jako s Lafferovou krivkou a v soucasnych cenach roamingu je prostor pro rust "vyberu dani od konzumenta" velky. Avsak nizsi naklady na hovorne v zahranici by mohly mit pozitivni vliv na vykon ekonomiky a to rustem produktivity onoho konzumenta. Dnes si obycejny obcan - spotrebitel - boji zavolat pres hranice z mobilu a mnoho, jak pisete, businessmenu ma stejnou nechut volat v zahranici, i kdyz by to potreboval, cimz klesaji jeho vykony a produktivita. Myslim si, ze by pokles mohl mit pozitivni vliv jak u operatora, tak pro ekonomiku EU. Apropo, vite kolik stoji minuta velkoobchodniho hovoru mezi napr. CR a GB mezi fixnimi operatory bez zakonceni v CR? Mene nez mezi fixnimi operatory v Cesku, cca 10-20 hal... A vzpominate si, jak vypadal trh mobilnich sluzeb, kdyz stal hovor 6 nebo 8 Kc - byl tu jeden operator a skoro nikdo nevolal, to je pripad i dnesniho roamingu. Prostor je tam opravdu velky.
    jajan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y