Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Modré zlato“… voda nad ropu

„Modré zlato“… voda nad ropu

23.8.2006 14:51
Autor: Roman Koděra, Patria Finance

Sázka na vodu je pro některé investory sázka na nejžhavější komoditu nadcházejících dekád.
Kdyby Jean-Marie Messier, namísto svého plánu ovládat kromě vodovodních kohoutků také multimediální svět, nechal téci vodu jen tak, nemusela z účtu společnosti Vivendi spojením se studii Universal odtéci suma několika miliard eur. Možná by „malý Napoleon“, jak byl Jean-Marie Messier přezdíván, dál seděl na trůnu a pomalu by ovládal Evropu aniž by k tomu potřeboval hudební a filmový průmysl, který byl jeho prohranou bitvou u Waterloo.

Index agentury Bloomberg World Water Index, který zahrnuje 11 společností, jejichž hlavní část je postavena na vodních zdrojích, přinesl do 10 července letošního roku roční zhodnocení 36 % od roku 2003, což je lepší výsledek než 31% zhodnocení sektorového indexu Oil & Gas a daleko od 11% zhodnocení indexu S&P 500.

Podle Hanse Petera Portnera, který spravuje pro investory 2,9 mld. USD ve „vodním“ fondu společnosti Pictet Asset Management v Ženevě, existuje jen jediný směr pro cenu vody a to je vzhůru. Jeho fond povyskočil za poslední rok o 26 % a on sám očekává průměrné roční zhodnocení do roku 2020 ve výši 8 %.

Světová organizace odhaduje, že do roku 2050 budou více, jak 2 miliardy obyvatel ze 48 zemí „modré planety“ na suchu, nebo-li bez vody. Okolo 180 mld. USD ročně je potřeba investovat do infrastruktury, která naplní například čínské a indické kohoutky vodou. Je to dvojnásobek současných výdajů, které se objevily na zasedání World Water v Marseille. Podle manažera investiční skupiny Schroders Christophera Wykeho existuje přímá úměra mezi růstem „třetího světa“ a růstem spotřeby. Jako příklad uvádí spotřebu masa: „Na 1 tunu masa potřebujete vyprodukovat 7 tun obilí a na 7 tun obilí potřebujete 7000 galonů vody“.

Jedním z těch, kteří nechali plynout své finanční prostředky do vody je 78letý multimilionář Bonne Pickens. Jeho investice se vyšplhala na 50 milionů USD na práva na vodovodní zdroje okolo jeho 9 700 hektarového pozemku na severu Texasu. Pickens, který má dostatek vodních zdrojů, aby obsloužil 20 % poptávky z okolí Dallas- Fort Worth, očekává, že nastane stejný vývoj jako u poptávky po ropě, kdy Čína kupuje ropná pole v Kanadě a Kazachstánu.

A tak než si dáte sklenku „obyčejné“ vody, zamyslete se nad tím, není-li tato obyčejná voda „neobyčejnou“ investiční příležitostí.

Jako možnou investici najdete v nabídce Patria Direct certifikát: SG1WWX, nebo ETF: PowerShares Water Resources Portfolio ( http://www.powershares.com/phofund.asp )

Zdroj Bloomberg


Váš názor
 • Vodni vlna
  23.8.2006 17:41

  Voda spis udelala vlnu, nez ze by vystoupala nahoru. ETF PHO byl v prosinci $15.40, v kvetnu $18.80 a v cervenci zase zpatky na $15.40. Byla to kratkodoba sazka. Bottomline: uzke indexy jako "voda" daji zdani velkych zisku, ale ve skutecnosti je to spis otazka stesti. Sirsi, min volatilni indexy davaji stabilnejsi a dlouhodobe lepsi vynosy.
  iShares guy
 • $
  23.8.2006 15:47

  8% není průměr, je to podprůměr, tedy o 20% nižší než 30 letý průměr Nifty-fifty.
  Jiří
 • FUNKER VOGT - HISTORY
  23.8.2006 15:32

  They are fighting for oil at the present time Want to suppress all of these crimes Fighting goes on in the next decade It will never stop until it’s too late They will fight for water not far from today A limited resource after the decay They were fighting for land in earlier days Thought they were a superior race History repeats itself The war will soon begin It’s already ten to twelve We are almost within
 • pravdu díž
  23.8.2006 15:19

  voda nad zlato!
  jasánek
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data