Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v červenci: prázdninový deficit

Zahraniční obchod v červenci: prázdninový deficit

4.9.2006 9:30
Autor: David Marek

(Komentář doplněn)
Obchodní bilance vykázala v červenci schodek 1,2 miliardy korun po revidovaném červnovém přebytku 7,9 miliardy korun. Vývoz se meziročně zvýšil o 14,4 procenta, dovoz vzrostl o 14,8 procenta. Oběma stranami zahraničního obchodu opět hýbaly především stroje s dopravní prostředky. Dovozy zatížily vysoké ceny nerostných paliv. Dvanáctiměsíční saldo zahraničního obchodu se snížilo z 38,5 miliardy korun v červnu na 38,0 miliard.

S příchodem prázdnin se snižuje objem vývozu i dovozu, v případě vývozu je ovšem pokles výraznější. Jde o pravidelnou sezónní záležitost související s čerpáním dovolené v letních měsících, jejímž výsledkem jsou záporná salda obchodní bilance v červenci a srpnu.

Základními tendencemi, jež nyní ovlivňují zahraniční obchod, jsou zrychlení hospodářského růstu v eurozóně a na Slovensku, zvýšení exportních kapacit české ekonomiky a pokračující rychlý růst domácí poptávky.

Zahraniční poptávka, jíž v našem modelu zahraničního obchodu počítáme jako vážený průměr temp růstu HDP hlavních obchodních partnerů ČR (vahami je podíl na vývozu), vzrostla ve 2. čtvrtletí meziročně o 2,7 procenta, tedy téměř o procentní bod více než ve loni ve 2. kvartálu. Akcelerace zahraniční poptávky přišla v době, kdy se díky přílivu investic zvýšily výrobní a exportní kapacity české ekonomiky. Nejde jen o kolínskou automobilku, ale také řadu firem poskytujících subdodávky automobilovému průmyslu v ČR i jinde v Evropě a výrazné zvýšení vývozu výpočetní techniky.

Objem dovozu ovlivňuje především domácí poptávka. Ta se podle našeho odhadu ve 3. čtvrtletí meziročně zvýšila o 3,5 procenta po růstu o 3,2 procenta ve 2. čtvrtletí. Pozitivní skutečností by mělo být rychlejší tempo růstu hrubé tvorby fixního kapitálu ve srovnání se zvýšením spotřebních výdajů.

Obchodní bilanci i v červenci negativně ovlivnil vývoj cen v zahraničním obchodu, kde se projevuje vliv vysokých cen ropy a zemního plynu. Negativní vliv směnných relací na nominální saldo zahraničního obchodu v červenci odhadujeme na 2,2 miliardy korun.

Za celý letošní rok očekáváme přebytek zahraničního obchodu ve výši 40 miliard korun, tedy zhruba na úrovni loňského salda. Rozdíl tu ovšem je. Nebýt nepříznivého vývoje cen v zahraničním obchodu, dosáhl by zahraniční obchod dvojnásobného přebytku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university