Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Běžný účet platební bilance ve 2. čtvrtletí: -3,2 procenta HDP

Běžný účet platební bilance ve 2. čtvrtletí: -3,2 procenta HDP

7.9.2006 10:20
Autor: David Marek

(Komentář doplněn)
Při znalosti měsíčních statistik platební bilance není aktuální čtvrtletní informace překvapením, k jistým korekcím ovšem došlo. Běžný účet nakonec dopadl o něco lépe, než ukazovala měsíční data. Jeho záporné saldo ve 2. čtvrtletí činilo 50,0 miliardy korun (1,76 miliardy eur). V relaci k hrubému domácímu produktu se schodek běžného účtu na roční bázi prohloubil na 3,2 procenta z 2,6 procenta v 1. čtvrtletí. Finanční účet vykázala ve 2. čtvrtletí přebytek 20,9 miliardy korun.

V 1. čtvrtletí dosáhl běžný účet přebytku 2,2 miliardy, v dalších třech měsících se propadl do deficitu 46,1 miliardy korun. Příčiny jsou dvě. První a nejvýznamnější je začátek sezóny výplaty dividend. Od dubna do června byly repatriovány zisky v objemu zhruba 31 miliard korun. Téměř stejné výše dosáhly reinvestované zisky a bilance výnosů dosáhla schodku 60,2 miliardy korun. Faktorem číslo dvě je snížení přebytku obchodní bilance z 27,5 miliardy v 1. čtvrtletí na 13,6 miliardy ve 2. kvartálu. Období duben až červen je z pohledu bilance zahraničního obchodu vždy slabší než první tři měsíce roku, letos navíc obchodní bilanci zatěžují vysoké ceny dovozy ropy a zemního plynu. Bilance služeb dosáhla přebytku 3,5 miliardy korun po kladném saldu 0,8 miliardy v 2. čtvrtletí. I zde je ovšem silná sezónnost. Ve srovnání s loňským 2. kvartálem je letošní přebytek méně než poloviční. Bilance běžných převodů, která nyní reflektuje především převody prostředků mezi českým státem a rozpočtem EU, skončila s deficitem 3,0 miliardy korun.

Na výsledku finančního účtu se podílely všechny tři základní složky. Zahraniční investoři přinesli do české ekonomiky ve 2, čtvrtletí 34,8 miliard korun, z toho naprostou většinu tvořily reinvestované zisky. Bilanci přímých investic snížily akvizice společnosti ČEZ v zahraničí. Saldo portfoliových investic skončilo se schodkem 35,3 miliardy korun. Důvodem je aktivita českých investorů v zahraničí. Ve 2. čtvrtletí nakoupili v zahraničí dluhopisy za 20 miliard akcie za téměř 12 miliard korun. Saldo ostatních investic naopak vykázalo přebytek 35,8 miliardy korun, a to především díky čerpání úvěrů v zahraniční českými podniky.

Schodek běžného účtu by měl podle našeho odhadu v letošním roce překročit 100 miliard korun. V poměru k HDP by se mělo záporné saldo zvýšit na 3,3 procenta HDP z loňských 2,1 procenta HDP.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m