Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Koruna dál padá, děravé rozpočty oddálí euro, hrozbou je i snížení ratingu

11.9.2006 17:56
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Pondělní obchodování zakončuje česká měna opět mírným oslabením. Její kurz vůči euru končí na 28,40 Kč/EUR. Z ČR dnes přišly především zprávy týkající se rozpočtu na příští rok. Podle nového ministra financí Tlustého by deficit měl v roce 2007 dosáhnout 101-127,6 mld. Kč. Náměstek Janota vidí letošní deficit veřejných financí na 3,8-3,9 % HDP, v příštím roce by pak (za předpokladu deficitu státního rozpočtu 101 mld. Kč) schodek veřejných rozpočtů vystoupal na 4,6 % HDP.

Projekce státních financí se tedy zhoršuje, s čímž jsou samozřejmě spojena rizika. Při uvedeném rozpočtu 4,6 % HDP je nereálné, aby země na konci roku 2007 vstoupila do mechanismu ERM-2, což otevřeně říká i ministr Tlustý. K diskusím o harmonogramu přijetí společné měny je podle něj možné se vrátit až po nezbytných fiskálních reformách.

Druhé významné riziko spojené s rozpočty je možné snížení ratingu. Již minulý týden agentura Standard & Poor´s pohrozila, že v případě "hrozby nárůstu deficitu veřejných rozpočtů nad 4-5 % HDP" by mohl být snížen výhled ratingu. Jak ukázal dnešní audit původního návrhu rozpočtu, taková hrozba reálná je. Jak odložení eura tak zhoršení ratingu (či výhledu) je pro investory jasně negativní signál, který by se promítl do tlaku na korunu v delším období.

Tématem, které by nemělo zůstat v pozadí, jsou (opět) sazby. Situace, kdy vzrostla očekávání růstu úrokových sazeb Fedu a zástupci ECB potvrzují, že Evropská centrální banka bude znovu utahovat měnovou politiku už v říjnu, může zvyšovat tlak obecně na měny rozvíjejících se zemí. Fakt, že poslední události nahrávají dřívějšímu růstu sazeb ČNB, ale naznačuje, že dopad tohoto faktoru na korunu by mohl být slabší.

Ostatní měny v regionu dnes prožily den s větší volatilitou oproti pátku, výsledkem je pak podobně jako u koruny oslabení.

Koruna dnes ztratila rovněž proti americkému dolaru a zavírala na 22,36 Kč/USD. Dolar k euru nejprv dopoledne oslabil až k 1,2740, když J. Stark z ECB trhy utvrdil v očekávání, že další zvýšení sazeb ECB přijde v říjnu. Následné vybírání zisků kurz sráží částečně zpět na současných 1,2695 USD/EUR.

Čtěte také:
Ministr financí informoval o výsledku auditu návrhu státního rozpočtu na rok 2007
S&P může snížit výhled českého ratingu kvůli rozpočtům


Váš názor
 • silná koruna
  11.9.2006 22:14

  juch, to se musí podporovat, to se musí podporovat...čím hůř, tím lépe
  Vývozce
 • Pane Vlku pane Marku
  11.9.2006 18:16

  Kde jsou penize z excelentne rostouci ekonomiky?Kde jsou penize usetrene na propustenych urednicich?Jsme evropsky tygr a jedeme kvapik jak radi pisete.Tak jak to,ze jsme tak v pr....
  vasek
  • za deficit přece nemůže pan Marek, ni pan Vlk
   11.9.2006 22:18

   pláčete sice dobře, ale nad špatným hrobem
   Vývozce
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data