Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Platební bilance v červenci: Běžný účet se noří stále hlouběji

12.9.2006 10:30
Autor: David Marek

(Komentář doplněn)
Schodek běžného účtu dosáhl v červenci 23,5 miliardy korun. Loni ve stejném měsíci činil 11,1 miliardy korun. Objem dividend vyplacených do zahraničí opět předčil očekávání a výrazně zatížil běžný účet. Tentokrát vykázaly záporné saldo obě klíčové části běžného účtu. Vyšší než očekávaný schodek běžného účtu by mohl přispět k aktuálnímu oslabování kurzu koruny.

Obchodní bilance skončila v minusu 1,2 miliardy korun zatížena nepříznivým vývojem cen v zahraničním obchodu a prázdninovým snížením objemu vývozu. Bilanci zahraničního obchodu negativně ovlivňuje také svižně rostoucí domácí poptávka. Faktorem číslo jedna pro vývoj běžného účtu je bilance výnosů. Zde se projevuje výrazné zvýšení zisku vytvořeného zahraničními investory v české ekonomice. Část těchto zisků slouží k rozšíření výrobních kapacit, zbytek je vyplacen ve formě dividend. Objem reinvestovaného zisku je ve statistice platební bilance nejdříve pouze odhadován a až později je upřesněn. V letošním roce odhaduje ČNB, v jejíž gesci je statistika platební bilance, objem repatriovaného zisku na 9,5 miliardy korun měsíčně. Ze zisku rozdělovaného v letošním roce tvořil reinvestice dosud asi 71 procent. Zbylou část tvoří dividendy. Konkrétně v červenci činil odliv prostředků ve formě výplaty dividend téměř 14 miliard korun. Červen a červenec ovšem bývají měsíce, kdy je objem repatriovaného zisku výrazně nadprůměrný.

Reinvestovaný zisk je součástí také finančního účtu platební bilance. Kdyby nebylo reinvestovaného zisku, byl by objem přímých zahraničních investic v ČR velmi nízký. Od začátku roku do července činil celkový příliv přímých zahraničních investic 83 miliard korun, reinvestice se na něm podílely 73 miliardami. V rámci portfoliových investic odtekly z ČR prostředky v součtu za 5,4 miliardy korun. Důvodem byly nákupy akcií na zahraničních burzách českými investory. Saldo ostatních investic bylo výrazně kladné (26,9 miliardy korun) a pomohly tomu zejména banky zvýšením svých krátkodobých pasiv ve vztahu k nerezidentům.

Nyní se schází několik negativních faktorů pro vývoj platební bilance: vysoké ceny dovozu zatěžující obchodní bilanci, akcelerace domácí poptávky viditelná v obchodu se zbožím a službami, a výplata ceny za předchozí příliv přímých zahraničních investic. Výsledkem je prohloubení 12-ti měsíčního schodku běžného účtu na 110 miliard korun v červenci z 63 miliard na konci loňského roku. Za celý letošní rok očekáváme, že schodek běžného účtu dosáhne 114 miliard korun (3,5 procenta HDP) po loňských 63 miliardách korun (2,1 procenta HDP).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data