Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na pražské burze se začnou obchodovat deriváty 5. října

Na pražské burze se začnou obchodovat deriváty 5. října

13.9.2006 15:02
Autor: 

Následuje tisková zpráva BCPP
Na svém dnešním zasedání burzovní komora stanovila termín zahájení obchodování s deriváty. Nový trh se investorům otevře od 5. října 2006. Prvním produktem, který pražská burza svým investorům prostřednictvím derivátového trhu nabídne bude futures na hlavní index PX.

Burzovní komora vzala na vědomí informace týkající se příprav obchodování s deriváty na Burze cenných papírů Praha a stanovila 5. říjen 2006 jako termín zahájení obchodování s prvním produktem nového derivátového trhu, kterým se stane futures na index PX. „Termín zahájení obchodování jsme vybrali po konzultacích se všemi členy, kteří jsou držiteli licence na obchodování s deriváty. Technicky bude obchodování probíhat na podobném principu jako v našem elitním segmentu SPAD, tedy za účasti tvůrců trhu“, říká předseda burzovní komory a generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic.

Pražská burza se společně se svými členy připravovala na zahájení obchodování s deriváty méně než rok, což je velký úspěch a jasně to dokládá, jakou důležitost burza i členové projektu přisoudili. „Nejvíce práce nám zabrala příprava systému a jeho odladění se členy burzy. Důležitým momentem projektu bylo rozšíření původní derivátové licence z roku 2001, které jsme obdrželi od České národní banky v červenci letošního roku“ dodává Petr Koblic. Spolu s burzou byla licence udělena rovněž její dceřiné společnosti UNIVYC, která zajišťuje vypořádání burzovních obchodů.

Futures na index PX, se kterým burza obchody na derivátovém trhu zahájí, by měl být zajímavým produktem i pro drobné investory, ostatně zkušenosti z okolních trhů, kde jsou podobné instrumenty nabízeny, to jasně dokládají. „Počítáme s nastavením velikost kontraktu tak, aby byl produkt dosažitelný i pro tuto skupinu investorů“, doplňuje Koblic.

Hlavní index pražské burzy PX vznikl 20. března 2006 splynutím indexů PX 50 a PX-D. Jako jeden z hlavních důvodů pro tento krok bylo právě získání vhodného podkladového aktiva na obchodování s futures.

Futures obchody

Na trh s futures mohou vstoupit pouze oprávnění členové burzy, kteří splní burzou a právními předpisy stanovené předpoklady pro obchodování derivátů.

Obchodování je založeno na činnosti tvůrců trhu, kteří mají povinnost udržovat nabídku a poptávku pro všechny futures série, pro které tuto činnost vykonávají.

Obchodování futures, stejně jako obchodování ve SPAD, probíhá ve dvou fázích: (viz harmonogram burzovního dne):

otevřené – tvůrci trhu mají povinnost udržovat kotace a uzavírat obchody. Obchody je možné uzavírat pouze v povoleném pásmu vymezeném nejlepší kotací rozšířenou o ± X %. uzavřené – tvůrci trhu nemají povinnost stanovovat kotace. Obchody je možné realizovat v pásmu vymezeném nejlepší kotací platnou k ukončení otevřené fázi a rozšířenou o ± Y %.

Principy obchodování futures kontraktů:

Futures jsou obchodovány na regulovaném speciálním trhu.
Pro obchodování je technicky využito prostředí systému SPAD.
Obchodování probíhá za účasti tvůrců trhu, kteří mají povinnost udržovat nabídku a poptávku.
Obchody s futures jsou burzovními obchody.
Na obchody s futures se vztahují záruky Garančního fondu burzy.
Evidenci jednotlivých pozic účastníků obchodování provádí Univyc.
Vypořádání probíhá v termínu T+1

Další informace naleznete přímo na stránkách BCPP ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  10:30UK - HDP, q/q
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university