Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Hedžové fondy už nemíří do černého… investoři se ptají: Co se stalo?

14.9.2006 17:46
Autor: Roman Koděra, Patria Finance

Některá z „posvátných“ jmen investičního světa v letošním roce přinášejí jen obyčejné „lidské“ výnosy a investoři se ptají kam se poděla jejich nadpřirozená předvídavost.

Hedžové fondy byly pronásledovány zmatkem okolo úrokových sazeb, cen komodit a nešťastnou sázkou na rozvíjející se trhy a na akcie orientované na realitní trh.

Jack Meyer, bývalý investiční manažer harvardské univerzity, nastavil na počátku letošního roku laťku vysoko, když získal prostředky pro svůj nový fond Convexity Capital ve výši 6 mld. USD. Ale ti, co vložili do jeho rukou své finanční prostředky, prozatím podle jejich informací po odečtení všech poplatků dostávají zhodnocení okolo 1 %.

Další nově vzniklý fond TPG-Axon, který řídí další ikona investičního bankovnictví Dinakar Singh, který byl dlouhá léta zodpovědný za akciové pozice Goldman Sachs, také podle informací od investorů nedosahuje očekávané úrovně zhodnocení, když by se jeho výnos měl pohybovat okolo 3 %.

Meyer i zástupci TPG se k těmto informacím odmítli vyjádřit.

Jen pro srovnání dodejme, že index Dow Jones v letošním roce získal 7,5 % a také výnos z pokladničních poukázek je vyšší než zmiňované výsledky hedžových fondů, a tak je určitá nervozita investorů na místě.

Lesk ztrácí také Louis Bacon z Moore Capital Management, když v srpnu jeho portfolio vykazovalo zisk 1,5 % a dluhopisové dokonce ztrácelo 3 %. O něco lepší byla výkonnost Paula Tudora Jonese, když jeho fond Tudor B.V.I Global Fund, který vsadil na globální „makroekonomický“ trend, byl v plusu 3 %. Chilton International letos ztrácí 3 %.

Ale najdou se i tací, kteří své akcie stále drží vysoko. Mezi ně patří David Temper, který spravuje majetek ve výši 4 mld. USD ve fondu Appaloosa. Tento fond je v zisku více jak o 10 %, a to především díky investicím do polovodičových akcií. Todd Dutsch, který obhospodařuje 800 mil. USD v Galleon Captains Offshore, dokonce zhodnocuje o 30 %, a to díky investicím do výrobců léků a také investici do akcií Best Buy, které v úterý vyrostly o 9 %.

Celkově je výnos hedžových fondů v průměru, když Merrill Lynch hedžový index je 4,8 % v zisku v porovnání se ziskem DJ World Index, který je 7,2 % v plusu.

Rally komoditních trhů včetně ropy pomohla většině hedžových fondů na začátku roku, ale byly zasaženy nejdříve globálními výprodeji na přelomu května a června a také v posledních dnech, kdy cena ropy klesla pod 65 USD. Někteří také vsadili na realitní trh, o kterém si mysleli, že je levný. Jen pozapomněli, že může být ještě lacinější, když jeho nevýrazná výkonnost pokračuje. Počátek roku byl také velmi vydařený na emerging markets, ale květnové výprodeje zasáhly pozice hedžových fondů.

To v konečném výsledku přineslo problémy pro některé manažery, kteří tvrdili, že investice do jejich fondů nabízí investorům možnost vyššího zhodnocení než běžný výnos trhu a také určité diverzifikace na vybrané tituly s větším potenciálem růstu.

Budou-li se však výnosy v následujícím období přibližovat nám „běžně“ známým výnosům, pak oba tyto argumenty ztratí na váze.

Nakonec snad jen jediné, začnou-li jednotliví manažeři hovořit mezi sebou o svých investičních záměrech, nastane situace, kdy stěží udělají nekonveční „nad rámec očekávané“ investiční rozhodnutí.

Zdroj: Barron´s


Váš názor
 • Jak aktuální je
  19.9.2006 16:31

  prosím pěkně, originální podklad tohoto komentáře ? Nebo jinak, kdy Barrons vyšel ? Děkuji
  Imation
  • Odpoveď
   21.9.2006 16:21

   Dobrý den, tento článek byl v Barron's zveřejněn 13.9.
   Roman Koděra
   • Re: Odpoveď
    10.3.2008 21:11

    popravde receno precist si zrvna dneska vety typu "...Jen pro srovnání dodejme, že index Dow Jones v letošním roce získal 7,5 %..." je fakt junda docela slusna :-) Romane mas proste smysl pro humor :-) Jinak ses muj jedinej oblibenec z patrie, po tom co to yabak ravk vzal pres komercku k salum. Ty vostatni kluci z toho vaseho spolku ultra zravyho zivotniho stylu nejak nemaj ani citelnej nazor. Tak drzim palce parde
    chytrak
    • žabák ravak
     10.3.2008 21:13

     samozřejme je ten exkolega co sem ho mel na mysli
     chytrak
     • a styl tam nemate
      10.3.2008 21:15

      zravej ale zdravej, nejak se mi dneska ta klavesnice mrcha pere se mnou...
      chytrak
      • Re: a styl tam nemate
       10.3.2008 22:24

       Teda chytráku, tohle bylo fakt dobrý. Ta tvoje klávesnice je jako moje stará, neposlouchá a dělá naschvály. Ohni ji přes koleno a ... udělej, co uznáš za vhodné d:-(o)
       kompi
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů