Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Mají se regulovat ceny energií?

18.9.2006 12:36
Autor: 

Ceny energií jsou tématem, které pozorně sledují firmy, domácnosti i stát. Stanovovány jsou různě. Cenu plynu určuje Energetický regulační úřad v závislosti na stanovených povolených výnosech za danou činnost pro daný rok a příslušných technických jednotkách plánovaných na tento rok. Výše ceny závisí na celkové hodnotě stanovených povolených výnosů a na počtu odpovídajících technických jednotek. Cena elektrické energie je určována trhem. Výroba energie ale tvoří jen asi třetinu výsledné ceny. Zbytek určuje ERÚ na základě poplatků za distribuci a přenos, daní, systémových služeb, podpory obnovitelných zdrojů, inflace apod. Pokud se zmíníme rovněž o ropě, tak tam je tvorba ceny plně závislá na trhu.

Ceny a množství vyráběného produktu by měl teoreticky určovat pouze trh. To ovšem platí pouze za splnění důležitých podmínek, především konkurenčnosti trhu. Pokud se charakter trhu blíží monopolu, efektivita se snižuje – zjednodušeně řečeno vyrábí se méně za vyšší cenu.

Fungující trh zabezpečuje férovou cenu, u některých komodit jsou však ceny regulovány – státem či nezávislým regulátorem. Stát přistupuje k regulaci většinou kvůli obavám z přílišného dopadu rostoucích cen na spotřebitele i firemní sektor. Chránit spotřebitele tlumením růstu cen nebo držením stabilních cen ale jde jen omezeně. Tlak na nižší růst cen by byl na úkor marží výrobců, neboť ceny vstupních surovin ve velké většině určuje volný trh. Regulace by neměla mít negativní dopad na udržování stávajících kapacit. Za podmínek trvalého nárůstu spotřeby energií by navíc měla být umožněna výstavba kapacit nových. Otázkou samozřejmě je jak velkých.

Regulátor, i když formálně nezávislý, de facto se snaží volit optimální cestu mezi zájmy energetického sektoru a spotřebitelů. Volnějšími cenami usnadňuje život energetickému sektoru na úkor spotřebitelů, tlakem na nižší ceny naopak. Že jde o zájmy velké, je jasné. Na jedné straně mocná lobby velkých firem, na druhé straně politici, kteří se na energiích snaží nabrat politické body. Příklad tlaku vlády bychom našli hned na Slovensku, kde kabinet pohrozil zasahováním do rozhodování tamního regulačního úřadu.

Názor každého z nás na regulaci energií je samozřejmě ovlivněn pozicí. Někdo je jen běžný odběratel (domácnost), někdo vlastní firmu, které drahé energie ukrajují ze zisků. Naopak někdo vlastní akcie firmy z energetického sektoru, v takovém sektoru pracuje a podobně. Jaký je tedy Váš názor na regulaci? Mají se regulovat ceny energií?

Hlasování a diskuse o tématu probíhá ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů